Sri Lanka seyahat rehberi

Türkiye tatili fiyatları tropik destinasyonlarla yarışıyor
Türkiye tatili fiyatları tropik destinasyonlarla yarışıyor

Last Updated on 31 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Haritada ilk baktığınızda kimilerinin inci, kimilerinin armut gibi gördüğü, Asya ülkeleri arasında ise Hindistan’ın gözyaşı denildiği bir ada ülkesi. Hazreti Adem’in dünyada ilk ayak bastığı yer olarak rivayet edilen Sri Lanka, farklı kültürü, yemyeşil doğası, ilginç yapıları ve eşsiz güzellikleriyle gidenleri büyülüyor. İşte Sri Lanka seyahat rehberi…

Başkent Kolombo

Hint Okyanusu’nun incisi Sri Lanka bir ada devletidir. Aslında Seylan adı ile bilinir. Hindistan’ın Güneydoğusunda yer alır. Sri Lanka’nın başkenti Kolombo, zengin bir sömürge mirasına sahip bir liman kenti, ırkların, dinlerin ve kültürlerin potporisidir. 37.31 km²’lik küçük boyutuna rağmen Colombo, şehir kenarındaki gecekondu semtlerine tezat duran pahalı tasarımcı markalarıyla dolu alışveriş merkezleri, konaklar, yemyeşil bahçeler, kaliteli yemek seçenekleri ile kontrast; dizel dumanlı sıkışık yollar ve sokak pazarları ile gizemli bir yolculuğun adresidir.

Sri Lanka seyahat rehberi
Sri Lanka seyahat rehberi
Sri Lanka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tropik bir iklime sahip olan Sri Lanka’da yıl içinde sıcaklık 22-23 derecenin altına düşmediği bilinir. Muson yağmurları dolayısıyla mayıs – kasım ayları ıslak sezon, aralık-nisan ayları da kuru sezon olarak biliniyor. Sri Lanka ve Kolombo seyahat tercihlerinizi aralık – nisan aylarına organize etmeniz en iyisidir. Türkiye ile saat farkı 2.5 saattir. Güne bizden 2.5 saat erken başlayan Sri Lanka’da halkın yüzde 70’i Budist, kalan yüzde 30’luk dilim ise Hinduizm, Hristiyan ve İslam dinleri görülür. Resmi dili Seylanca olan Sri Lanka’da Tamilce ve İngilizce’de konuşulmaktadır. Sri Lanka para birimi olarak rupiyi kullanır. Trafiği de İngiltere sömürgesi yıllarından kalma bir özellik olarak soldan akmaktadır.

Kolombo, Sri Lanka’daki iç savaşın sona ermesinden bu yana, kendisini Asya’nın sanayi ve finans merkezlerinden birine dönüştürerek istikrarlı bir şekilde gelişti. Kolombo’da yapılacak ve görülecek en iyi şeyler listemize göz atın ve tarihin ve modernliğin arasında köprü kurarak kendinizi başkentin cazibesine kapılmaya bırakın.

‘Burada mutlaka yapılması gerekenler nedir?’ diye merak ediyorsan:

Sri Lanka Colombo’da bu 12 şeyi yapmadan dönmeyin

Sri Lanka seyahat rehberi
Sri Lanka seyahat rehberi
Fort Bölgesi’nin Güzel Sömürge Binaları

Fort Area’da, Kolombo şehir merkezinin her tarafında, Hollanda ve İngiltere’nin Sri Lanka dönemine uzanan çarpıcı anıtsal binaları bulunur. Kolombo 1815’te İngilizler tarafından Seylan’ın başkenti ilan edilmiştir. Fort Area, iki taraf denizle çevrili ve kara taraflarında hendeklerle çevrilidir. gerçek bir kale idi. Bugün Colombo’nun Fort bölgesi, modern yapıların bir karışımıyla restore edilmiş çarpıcı eski sömürge dönemi mimarisi şaheserleri ile doludur. Eski Hollanda Hastanesi buna güzel bir örnektir ve görülmeye değer bir yerdir. Ayrıca, bu bölge Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ve çeşitli bakanlık ve hükümet binalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Yürüyüşünüzü güzel Eski Galle Buck Deniz Feneri’nde başlatın ya da bitirin ve Kolombo sahilinin ve limanının güzel manzarasının tadını çıkarın.

Fort bölgesindeki kaçırılmaması gereken diğer önemli noktalar:

Old Galle Buck Lighthouse; Fort yürüyüşünüze başlamak için mükemmel bir yer. 1954 yılında inşa edilen deniz feneri eski toplarla çevrilidir ve okyanus ile Colombo limanının güzel manzaralarına sahiptir.

Saat Kulesi: Aslen 1857 yılında inşa edilmiş bir deniz feneri, Chatham Sokağı ve Janadhipathi Mawatha Sokağı kavşağında yer alır.

Merkez Noktası; 1914 yılında inşa edilmiş, bu eski sütunlu Merkez Bankası olarak kullanılan ve şimdi bu alanda en büyük yenilenmiş binasıdır. İç kısmı muhteşem, özellikle de Asya’nın tamamında en uzun olan etkileyici avizeye sahiptir. Binada ayrıca yerel para müzesi bulunmaktadır.

Lloyd’s Binaları; 1908 yılında inşa edilmiş ve şu anda Sri Lanka Merkez Bankası’na ait olan çarpıcı bir şekilde yenilenmiş binayı da görmelisiniz

Aziz Peter Kilisesi – 1821’den beri hala kullanımda olan Kolombo’daki en eski kilisesidir.

Cargills Main Store – 1906 yılına kadar uzanan bu güzel, parlak kırmızı bina bir şaheserdir. Ne yazık ki, çarpıcı bina oldukça boş, ancak içinde oturup serin bir şeyler içebileceğiniz küçük bir Cargills marketi bulunmaktadır.

Ulusal Müze

Ulusal Müze, Sri Lanka’daki türünün en büyük yapısıdır. Ulusal Müze’nin tarihi, eski İngiliz Seylan Valisi Sir William Henry Gregory tarafından kurulduğu 1877 yılına kadar uzanır. Bir İtalyan mimari tarzında inşa edilmiş olan geniş müze, ülkenin eski krallığının etkileyici muhteşem bir koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Ziyaretçilerine, bu büyüleyici ülkenin kültürel gelişimi hakkında bilgi edinmelerini sağlayan 100.000’den fazla ürün tarihi dönemlerine göre düzenlenmiştir. Ek olarak, müzenin kütüphanesi çok çeşitli tarihi kitaplar ve kronikler koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Etnolojiden antropoloji ve el sanatlarına kadar kültürel bilgeliğin restorasyonuna aktif olarak katılır. Ziyaretçiler düzenli olarak düzenlenen konferans ve seminerlere katılabilirler.

Bağımsızlık Anma Salonu

4 Şubat 1948’de eski Seylan, şimdiki Sri Lanka’nın bağımsızlığının kutlandığı salondur. kutlayan Bağımsızlık Anma Salonu, Colombo’nun Asya’nın en önemli şehirlerinden birinde hızla gelişmesinin bir sembolü olarak duruyor. Somut ve sütunlardan inşa edilen yapı, Sri Lanka’nın geleneksel mimarisini yansıtıyor.. Ayrıntılı taş oymaları, resimler ve taş aslan sıraları bu mekana muhteşem bir hava verir.

Mount Lavinia

Şehir merkezinin birkaç mil dışında bulunan Lavinia Dağı bölgesi hareketli kalabalığa karşı hoş bir mola için ve Hint Okyanusu’nun göz kamaştırıcı manzarasına şahit olabileceğiniz ideal bir duraktır. Orta sınıf banliyöde, ünlü bir “Altın Yol” plajı ve kentteki en iyi restoranlardan bazıları bulunur. Akşamları çok sayıda restoran, size günün zevkini ve yorgunluğunu atacağınız beğeninize göre hazırlayanacak sofralar sunmak için bekliyor olacaklar. Terayağında pişirilen Kral karideslerinden, ton balıklarına kadar ağız sulandıran seçimlerden istediğinizi seçin ve Hint Okyanusu kıyısında manzaranın keyfini çıkarın.

Sri Kailawasanathar Swami Devasthanam Kovil

Sri Kailawasanathar Swami Devasthanam, ortekiz sömürgesi altındayken inşa edilmiş Colombo’nun en eski Hindu tapınağıdır ve Fort Tren İstasyonu’na sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Savaş tanrısı Skanda’ya adanmıştır ve yıllık Hindu Vel Festivali için başlangıç noktasıdır. Ana bina tanrıların ve tanrıçaların renkli tasvirleri ile dekore edilmiştir ve ayrıca Shiva ve Ganesha için mabetler vardır. Görkemli Sri Kailawasanathar Swami Devasthanam, Kolombo’daki en önemli kültürel ve dini sembollerden biridir ve kaçırılmaması gerekir.

Gangaramaya Vihara Tapınağı

Gangaramaya Vihara’nın Budist tapınağı kentin en önemli tapınaklarından biri olarak kabul edilir ve eklektik mimarisi ve sakin ortamı nedeniyle çok sayıda ziyaretçi çekmeye devam eder. Atmosferik Beira Gölü’nün üzerinde yer alan Gangaramaya Vihara, otantik özünü koruyarak modern ve geleneksel mimari arasında ustaca bir denge sunuyor. Simamalka Tapınağı, Vihara, Relic Chamber ve renkli Bhuddas koleksiyonu gibi dikkat çekicidir. Ek olarak, tapınak aktif olarak 7.000’den fazla öğrenciye eğitim vermek isteyen topluluk işlerine katılmaktadır. Aynı zamanda kendi filini barındırıyor.

Viharamahadevi Parkı

Viharamahadevi Parkı günün her saatinde görülmeye değer ancak yine de devasa yarasaların mağaralarını terk ettiği ve bölgeye yayıldığı gün batarken atmosferik. Başlangıçta Victoria Park olarak bilinen bu yer, mart ve mayıs ayları arasında tam çiçeklenme teftişinde bulunabilecek bir dizi görkemli çiçekli ağaçlara ev sahipliği yapıyor. Sonunda, ulusal kahramanın annesi King Dutugamunu olan Sri Lanka’nın en ünlü Singalez kraliçesinden birinin şerefine olarak yeniden adlandırıldı. Yakındaki tapınaktan gelen filler genellikle otlayan yerlerde bulunur ve yemyeşil bitki örtüsü bugüne kadar yaşayabileceğiniz en ilginç kokuları sunar.

Premadasa Stadyumu

Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerin en sevdikleri sporlardan biri de krikettir. Buraya kadar gelmişken neden kendinizi yerel kültürün içine bırakmıyor ve bir kriket maçına katılmıyorsunuz? Sri Lanka Ulusal kriket takımı 1996’da Dünya Kupası’nda kazandı. Ulusal gururları haline gelen kriket sporunun lig maçları ise merkezin kuzey doğusunda, Kolombo’daki Premadasa Stadyumu’nda yapılıyor. Karnaval havası ve hareketli kalabalıklar, herhangi bir oyunu gerçekten unutulmaz bir etkinlik haline getirmesine şahit olmak istemez misiniz?

Galle Face Green

Hint Okyanusu’nun muhteşem sahilinde yarım kilometreye yayılan geniş bir kentsel sahil parkı olan Galle Face Green, Kolombo’nun görülmesi gereken yerlerinden biridir. Aslen geçmişte Hollandalılar tarafından topları için net bir ateş çizgisi olarak kullanılmışken bugün bu yer sakin bir ortam sunuyor. Jogging yapanlar, yürüyüşçüler veya piknik yapanlar için favori bir mekan haline gelmiştir. Denizden gelen esintilerle Galle Face Green, aynı zamanda uçurtmaların gökyüzüne imza attığı bir yer. Mavi suların üzerinden geçen güneşi seyrederken neden yerel halkla birleşip uçurtma uçurmuyorsunuz?

Pettah Market

Kendinizi Pettah Market çevresindeki kalabalık caddelere atın ve turistik biblolardan taze et ve meyvelere kadar her şeyi satmaya çalışan çok sayıda dükkan ve satıcıların arasında kaybolun. Çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi, satın alma işlemini tamamlamadan önce seçtiğiniz mallar için sıkı pazarlık yamayı unutmayın. Elektronik ürünlerden mücevherlere, Pettah pazarının labirentinde istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Bazen, Pettah Market kalabalık ve kaotik olabilir, ancak yerel geleneklere ve kültüre dair gerçekten harika bir yerdir. Hediyelik eşya almasanız bile görülmeye değer.