Hüseyin Softa: Fiyatlar çok yüksek olunca odalar boş kaldı!

BOYD (Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olan ve halen Etap Altınel Assos Hotel’de Genel Müdürlük yapan Hüseyin Softa.

BOYD (Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olan ve halen Etap Altınel Assos Hotel’de Genel Müdürlük yapan Hüseyin Softa, Bodrum, Assos turizmi ile sektördeki gelişmeleri Gazeteci Halil Öncü’ye değerlendirdi.

Sezon öncesi verdiği birçok demeçte sezonun o kadar da harikulade olmayacağını söylediğini ve bu tahminlerinin de doğru gittiğini ifade den Hüseyin Softa, “Sezon başlamadan önce turizmi öyle söylendiği kadar harikulade olmayacağını söylediğimi ve bunu da tahmin ettiğimi düşünüyorum. Gerek Türkiye’nin ekonomisi, gerekse de Avrupa’nın ekonomisindeki daralmaların bizi olumsuz etkileyeceğini söylemiştim. Maalesef bu tahminler dolu dolu ortaya çıkıyor. Çok yüksek fiyatlarla çıkan otelciler bu konularda çok önemli kayıplara uğramaya başladılar. Bunun nedenini de şöyle görüyorum. Turizm ekonominin daralması ile zorlanan bir sektör. Ve şimdi de o yüksek fiyatlarla satışa çıkan sektör temsilcileri şu anda aksiyonlarla otellerini doldurmaya başladılar. Belki geçtiğimi bayramların etkisiyle belli doluluklar yaşanmış olabilir ama bunlar sezonu kurtarmaya yeten süreçler değil. Fiyatlar çok yüksek olunca odalar boş kalmaya başlıyor. Yüksek fiyatlar dolayısı ile de herkes aksiyonlara başvurmaya başladı. Temmuz Ağustos aylarında bile aksiyonlar mevcut. Oysaki yabancı misafir o fiyatları önceden sezdiği için bugün İspanya, Mısır ve Yunanistan gibi ülkelere yönelmeye başladı. Burada yine iç turizmin getirileri ile baş başa kaldık. Malum bizim ekonomimizi de çok iyi değil. Çok iyi olmamasından dolayı da yüksek fiyatlar ile yerli turisti iç pazarı da çekmekte zorlanıyoruz. Ve bu zorluklarda günümüzde bize hep olumsuz yansımaya devam ediyor. Bunlar otellerimizin çok büyük bölümünde yaşanan sorunlar arsında düşünüyorum”dedi.

Turist sayımızın artığını görüyoruz fakat turizm gelirinin de düştüğünü görüyoruz!

Artan turist sayısının gelire yansımadığını da dile getiren Hüseyin Softa, bunu gösterdiği örnekle açıkladı. “Birçok yönetici ve sorumlu turizmcilerin rakamlar olarak yüksek verdikleri turist rakamlarına da çok adlanılmamalı diye düşünüyorum. Bunların bir örneğini ben size şöyle açıklayabilirim. Yunanistan’a gitmek isteyen turist bizim havayollarımızın ucuz olması sebebiyle Bodrum’a geliyor. Bodrum’dan Yunanistan’a geçiyor. Biz bunu da turistten sayıyoruz. Bu sadece bir örnek. Buna benzer çok sayıda örnek bulmak mümkün. Bu da bizim turist sayımızın çok yüksek olduğunu göstermiş gibi gösteriliyor. Burada bilinen bir gerçek var turist sayımızın artığını görüyoruz fakat turizm gelirinin de düştüğünü görüyoruz. Turist sayısında görülen artış gelirlere yansımadığı için bunu sanal bir artış olarak değerlendirmek istiyorum” dedi.

Assos’a turizm anlamında neden yatırım yapılmıyor?

Bodrum ve Assos turizmi konusunda değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Softa, “ Bodrum hepimizin bildiği gibi bir dünya bankası. Zaten dünya da bunu resmen kabul ediyor. İç pazarda da böyle. İnsanlar tatile Bodrum’a tatile değil, Bodrum’a geliyorlar. Bu değişmez bir gerçek ama ülkemizdeki bu ekonomik dalgalanmalar Bodrum’u da çok fazla etkiliyor. Çünkü Bodrum yurt dışından çok iç pazara hitap eden bir destinasyon. Dış pazarında durumu ortada. Biraz da bölgemizde oluşan bu sıkıntılar bu sorunu arttırıyor. Gelelim Assos’a. Assos gerçekten çok keyifli ve çok güzel bir turizm beldesi. Ama nedense turizm anlamında hiçbir yatırımın yapılmadığı bir yer. Ne düzgün yollar mevcut, ne alt yapı mevcut, ne çevre düzenlemesi mevcut. Oysaki çok güzel değerleri olan , çok güzel denizi olan, çok güzel atmosferi olan harika bir yer” diye konuştu.