Tarihi yel değirmeni uygulama restoranı olacak

200 yıllık tarihi yel değirmeni. Foto: mynet.com

Muğla’ya bağlı Datça ilçesinde 200 yıllık tarihi olduğu bilinen yel değirmeni, turizm meslek lisesi öğrencilerine ‘uygulama restoranı’ olacak.

Datça’da Rumlar’dan kaldığı bilinen ve mülkiyeti Hazine’ye ait olan tarihi yel değirmeni, Datça Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, 10 yıllığına Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne, uygulama restoranı olarak, ücretsiz tahsis edildi.

Datça Kaymakamlığı’ndaki protokol imza töreninde Datça Kaymakamı Mesut Çoban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut, İlçe Milli Emlak Müdürdü Ali Acar ile Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hayriye Şatır hazır bulundu.

Datça Kaymakamlığı’ndaki protokol imza töreni. Foto: mynet.com

Restore edilip özel sektöre verilmişti

Tarihi yel değirmeni, Datça Kaymakamlığı tarafından 2009 yılında restoran olarak restore edilip özel işletmelere açılmıştı. Yel değirmeni bir süredir kapalı tutuluyordu. 1560 metrekarelik alana sahip olan 200 yıllık tarihi olduğu bilinen yel değirmeni, bakım ve onarım çalışmalarının ardından bu yılın sonuna doğru, turizm meslek lisesi döner sermaye işletmesi aracılığıyla yeniden hizmete açılacak.

Kaymakam Çoban imza töreninde şunları söyledi, “Tarihi yel değirmeninin tekrar restoran olarak hizmete açılması yönünde özel sektörden çok sayıda talep vardı. Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden de aynı yönde talep gelince, uygulama restoranı olarak hizmete açılmasının daha doğru olacağına karar verdik. Öğrenciler burada, teorik bilgilerini pratiğe dönüştürecekler. Böylelikle, iş hayatına daha hazır hale gelecekler. Aynı zamanda çalışarak gelir elde edecekler.”

“Fiyat düzenlemesine katkısı olacağına inanıyorum”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut, 10, 11 ve 12’nci sınıflardaki yaklaşık 50 öğrencinin uygulama restoranında hem çalışıp hem de kendilerini geliştireceklerini belirterek, “Uygulama restoranı öğrencilerimiz için önemli bir tecrübe olacak. Uygun fiyat ve kalite anlayışı ile hizmet verecek olan restoranın, aynı zamanda piyasadaki fiyatların düzenlenmesi noktasında katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

Kaynak:HaberTürk