Mauritius Türkiye’den daha fazla turist bekliyor

Mauritius Turizm Bakanı Anıl Gayan

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mauritius Adası’nı Türkiye’ye tanıtmak için heyetiyle birlikte İstanbul’a gelen Mauritius Turizm Bakanı Anıl Gayan, Türk turizm camiasıyla Çırağan Palace Kempinski’de buluştu.

Türkiye ile Mauritius arasında turizm iş birliğini arttırmak ve karşılıklı turist akışını sağlamak adına sektör temsilcilerine yönelik dün akşam küçük bir sunum gerçekleştiren Mauritius Turizm Bakanı Anıl Gayan, “Biz bir ada ülkesiyiz. Her sene ülkemize 1 milyon 400 bin turist geliyor. Gelen Türk turist sayısı ise yalnızca 2 bin. Bu sene bu sayıyı 4 bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Turizm sektörü temsilcileri, iş ve cemiyet dünyasının önde gelen isimleri ve Türk medyasından davetlilerin bir araya geldiği dünya turizminin gözdesi haline gelen Mauritius Adası’nın tanıtım gecesinde konuşan Anıl Gayan, Türkiye’de Maldivler’in daha çok tercih edildiğine dikkat çekerek “Fakat Maldivler’e giderseniz sadece otelde kalırsınız ama Mauritius’a gelirseniz bir ülke daha keşfetmiş olursunuz” sözlerini kullandı.

Soldan Sağa: Sibil Mert – Ece Kıral – Monik İpekel – Zehra Öney – Sedefhan Oğuz – Melike Oğuz-Renee Saban – Siren Ertan Kayalar – Tuna Özener

“TÜRK TURİST SAYISINI 4 BİNE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Tanıtım sunumunun ardından davetlilerin sorularını yanıtlayan Gayan, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye çok büyük bir güç. Afrika ülkeleri ile ilişki kurma konusunda istekli ve başarılı. Türk Hava Yolları, uçuşlarıyla Türkiye’nin Afrika’daki etkilerini artırıyor. Mauritius Adası’na THY ile 9 saatlik uçuşla ulaşabilirsiniz. THY ile iş birliğimiz giderek büyüyor. Süveyş Kanalı açılmadan önce bir ticaret geçiş noktasıydık. Farklı etnik ve dini gruplardan insanlar bir arada yaşıyoruz. Turizmin barışa katkısının yüksek olduğuna inanıyoruz. Her sene ülkemize 1 milyon 400 bin turist geliyor. Gelen Türk turist sayısı ise yalnızca 2 bin. Bu sene bu sayıyı 4 bine çıkarmayı hedefliyoruz.

MAURİTİUS’DA HER BÜTÇEYE UYGUN TUR PAKETİ YAPMAK MÜMKÜN

Türk pazarında yeterince görünür değiliz. Bunu arttırmak için pazarlama faaliyetlerine devam ediyoruz. Bu ziyaretimizde aslında pazarlama faaliyetlerimizin başlangıcı. Bundan sonrasında görünürlük ve farkındalığı arttırmak için ajanslarla iletişim içerisinde olacağız. Türkiye ile karşılıklı iş birliği konusunda oldukça istekliyiz. Tur operatörlerine yaptığımız ziyaretlerde gördüğüm kadarıyla paketler TL üzerinden satılıyor. Mauritius’da her bütçeye ve herkese uygun, karşılığını alabilir paketler yapmak mümkün.

Mauritius yıl boyu ziyaret edilebilir bir ada. Deniz, kum, güneş üçlüsünün yanında burada yeni insanlarla ve yeni kültürlerle tanışırsınız. Sizi evlerine davet ederler. Bizi diğer destinasyonlardan ayıran şey bu. Bu yüzden adamıza gelip bunu deneyimlemeniz lazım.”

Mauritius Adası

Hint Okyanusu’nun egzotik adası Mauritius

Berrak turkuaz rengi suları, bembeyaz kumları, yemyeşil dağları ve tropikal iklimiyle Hint Okyanusu’nun egzotik adası Mauritius, Afrika, Asya tarafından çevrelenmiş Reunion Adası, Madagascar ve dünyaca ünlü Şeyseller’e komşu Hint Okyanusu’nun tam ortasında yer alan bir ada ülkesi. Sonsuz kum sahilleri, görkemli ağaçları ve misafirperver halkıyla tam bir cennet olan adanın yüz ölçümü 2.040 km². Nüfusu 1 milyon 230 bin. Adanın başkenti Afrika kıtasında Johennesburg’dan sonra gelen ikinci önemli liman kenti Port Louis.

İngiliz ve Fransız turistler başta olmak üzere her yıl 1,5 milyon turist ağırlayan ülkeye girişte vize uygulanmıyor. Golf oynamak isteyenler için tam bir cennet olan ada dalış sporu için de muhteşem bir deniz altına sahip. Beyaz kumsalı, palmiye ağaçları, turkuaz denizi ve mercan adalarıyla dikkat çeken ada son üç yıldır üst üste “en iyi balayı ve dalış” destinasyonu seçildi.

Her çeşit deniz sporunun yapılabildiği sahillerinin dışında “Yedi Renkli Toprakları“, dünyada nadir olan nefes kesen doğa harikası denizaltı şelalesi “Chamarel Şelalesi“, yemyeşil uzanan “Şeker Kamışı Tarlaları“, başkent Port Louis görmeye değer yerler arasında bulunuyor.