İsmail Bölükbaşı Intourist’in İstanbul atağının ayrıntılarını anlattı

Last Updated on 11 Eylül 2019 by Yaşar Çelik

Röportaj: Yaşar Çelik / Yayına hazırlayan: Cem Bişkin


Intourist Thomas Cook’un Rusya Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, tur operatörünün İstanbul’a düzenleyeceği charter seferlerinin ayrıntılarını, 2019 yılına ilişkin değerlendirmelerini ve 2020 öngörülerini Turizm Günlüğü ile paylaştı.

2010 yılından beri Intourist Thomas Cook bünyesinde çalışan ve tur operatörünün outgoing operasyonlarından sorumlu olan İsmail Bölükbaşı; ilk olarak firmanın tarihçesi hakkında kısa bilgiler verdi.

“INTOURIST STALIN’İN EMRİYLE KURULMUŞ”

Intourist’in Sovyetler Birliği döneminde Josef Stalin’in emriyle kurulduğunu belirten Intourist Thomas Cook’un Rusya Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı; konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Intourist, ilk olarak devlet büyüklerinin yurt dışı seyahatlerini ve diğer ülkelerden gelen devlet yöneticilerine hizmet vermek amacıyla kurulmuş bir firma. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra özelleştirilmiş ve bir Rus firma tarafından VAO Intourist olarak uzun yıllar yönetilmiş. 2011 yılında ise Intorist’i Thomas Cook satın aldı. Intourist’in % 100’üne Thomas Cook sahip şu anda.”

BİR MİLYONLUK PAX

İsmail Bölükbaşı ardından Intourist’in Rusya’daki operasyonları hakkında bilgiler verdi. Intourist’in incoming, outgoing ve iç turizm olmak üzere 3 farklı alanda faaliyet gösterdiğini ifade eden Bölükbaşı; outgoing departmanı olarak dünyanın elli ülkesine yaklaşık bir milyon pax’la turist gönderdiklerini, bir milyonluk pax’ın en büyük ve en önemli payını ise Türkiye’nin oluşturduğunu belirtti.

INTOURIST’İN TÜRKİYE TURİZMİNE KATKILARI

Intourist’in Türkiye operasyonlarına yönelik bilgiler aktaran Bölükbaşı; Intourist’in Türkiye turizmine sağladığı katkıları hakkında da açıklamalarda bulundu.

2010 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelen toplam Rus turist sayısının 2.5 milyon seviyesinde olduğunu ve Intourist’in payının % 2 – 3 seviyesinde olduğunu ifade eden İsmail Bölükbaşı; bu rakamın günümüzde 4 milyona yaklaştığını ve Intourist’in de pazar payının % 16 seviyesine yükseldiğini açıkladı.

Intourist’in bu kapasite artışını diğer tur operatörlerinin müşterilerini çalarak değil yeni pazar geliştirerek gerçekleştirdiklerine dikkat çeken İsmail Bölükbaşı; şunları kaydetti:

“DALAMAN’I RUSYA’DA INTOURIST TANITTI”

“Bizim bütün stratejimiz “yeni destinasyonlara girmek” ve “olmayan ürünleri satmak” üzerine kurulmuştu. Pazar büyütme eksenli bir amaç güttük. Bunun en somut örneği: Dalaman. Dalaman, Rusya’da pek bilinmiyordu. Rusya’dan Dalaman’a giden toplam yolcu sayısı 2012’ye kadar 125 bin civarındaydı. Biz, 2012 yılını “Dalaman Yılı” ilan ettik. Önemli tanıtım çalışmaları yaptık; Dalaman’da workshoplar, info turları düzenledik; Rusya’dan gazetecileri davet ettik. Intourist’in artık Dalaman’a Rusya’nın 11 farklı noktasından uçuşu var. 11 noktadan uçuş düzenleyen tek tur operatörüyüz. Dalaman’a giden toplam yolcu sayısı yaklaşık 250 bin seviyesinde; bu rakamın 151 bini Intourist’e ait. Dalaman’a giden her iki Rus turistten biri bizim yolcumuz.”

PAX’ININ YÜZDE 70’INI TÜRKİYE OLUŞTURUYOR

Intourist’in, Türkiye yönelik pax’ının 700 bin olduğunu ve bunun 550 binini Antalya, 150 binini ise Dalaman’ın oluşturduğunu açıklayan İsmail Bölükbaşı; üçüncü destinasyonlarının tarifeli seferlerle, dinamik paketler şeklinde geçen yıl ürün sunmaya başladıkları İstanbul olduğunu ve bir sene içerisinde yaklaşık 3 bin turist gönderdiklerini belirtti.

İsmail Bölükbaşı
İsmail Bölükbaşı

INTOURIST’İN İSTANBUL ATAĞI

Intourist’in 1 Kasım 2019 tarihi itibariyle Rusya’nın yedi kentinden İstanbul’a haftada 13 sefer ile charter uçuşları düzenleyeceklerini belirten İsmail Bölükbaşı; bu kararın alınmasında rol oynayan etkenleri ve charter seferlere ilişkin detayları Turizm Günlüğü’ne anlattı.

İSTANBUL KARARININ PERDE ARKASI

Intourist Thomas Cook’un Rusya Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, firma olarak İstanbul’a charter seferleri düzenlemeye karar vermelerinin nedenlerini şöyle sıraladı:

“En önemli etken: pazara hakim olan ciddi rekabet… Bu her yıl da artarak devam ediyor. İkincisi Rusya’da ciddi bir ekonomik bir sorun var. Bir ekonomik daralma söz konusu. Dolayısıyla insanların alım gücü azalıyor ve orada operatörlerin karlılıkları çok azalıyor.

MISIR YERİNE İSTANBUL

Üçüncü olarak Rusya’ya beş yıldır kapalı olan bir destinasyon var: Mısır. Yazın eskiden Türkiye’ye uçulurdu; kışın ise Mısır’a uçulurdu. Uçak firmaları hem yaz hem kışın operasyon yaparak bir şekilde ayakta dururlardı. Mısır deyince 2.5 milyon pax’lık bir destinasyondan bahsediyoruz. Bunun yerine hiç bir şey gelmedi. Bir sürü operatör kendi yöntemini buldu. Kendi uçak firmalarını kuranlar oldu. Uzun mesafe destinasyonlara Tayland, Dominik Cumhuriyeti, Küba gibi destinasyonlara uçanlar oldu. Biz de yine uçak maliyetlerimizi düşürmek adına kendi uçaklarımızı aldık. Beş tane uçağımız var şu anda fakat bu beş uçak en fazla beş saate kadar uçabilen menzile sahip. Bizim Tayland’a uçma şansımız yok. Bunun üzerine İstanbul’a charter seferleri düzenleme kararını aldık.”

“ÖNEMLİ BİR RİSK ALDIK”

İstanbul’a yönelik charter kararıyla önemli bir risk aldıklarına dikkat çeken Bölükbaşı; sektör paydaşlarıyla yapacakları iş birliği sayesinde bunun üzerinden kalkmaya çalışacaklarını belirtti.

RUS ACENTALARI İSTANBUL’DA AĞIRLAYACAK

İsmail Bölükbaşı, Kasım ayında İstanbul’da büyük ölçekli bir organizasyon düzenleyeceklerini açıklayarak; yaklaşık 600 acenta temsilcisini İstanbul’da ağırlayacaklarını ve bir workshop düzenleyeceklerini söyledi. Bölükbaşı, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Kasım ayının başında İstanbul’da bir organizasyon düzenleyeceğiz. Daha önce bunun benzerlerini Antalya’da ve Dalaman’da yaptık. Yaklaşık 500 – 600 Rus acenta temsilcisini yılda bir kez Antalya’ya bir kez de Dalaman’da ağırlıyoruz. Dört günlük workshop yapıyorduk. Pratikte bunun çok yararlı olduğunu gördük. Workshop yaptığımız otellerde satış patlaması oldu. Buna benzer bir projeyi İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Bunun için görüşmelere başladık. Birkaç otel ile görüşmemizi yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz, burada tabi otelcilerin katkısı lazım. İstanbul ve ülke turizmine katkı sağlayacak böyle bir projeye destek vermek lazım. Aslında bu bir, destinasyon ve İstanbul otellerinin tanıtımı olacak. Bunun meyvesini alırsak bunu sektör paydaşlarımız ile paylaşacağız.”

İSTANBUL TUR PAKETİNİN AYRINTILARI

İstanbul’a yönelik tur programı kapsamında “3 gün – 1 hafta – 10 gün ve 2 haftalık” olmak üzere farklı tatil paketlerini satışa sunacaklarını ifade eden İsmail Bölükbaşı; İstanbul’a gelenlere Efes ve Pamukkale’yi içeren Batı turu ve Kapadokya’nın yer alacağı Doğu turu olmak üzere iki farklı opsiyon sunacaklarını açıkladı.

2019 SIKINTILI BİR SEZON OLDU

2019 yılının ilk 8 aylık dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan İsmail Bölükbaşı; Rusya’da yaşanan ekonomik daralma nedeniyle, Rus turistlerin alım gücünün azalmasıyla Rusya pazarı bakımından sıkıntılı dönem yaşadıklarını, Rus turistlerin geceleme rakamlarında düşüşler yaşandığını ve karlılığın düşük seviyelerde olduğunu belirtti.

RUSYA PAZARI İÇİN 2020 ÖNGÖRÜSÜ

Bölükbaşı, 2019 yılının Rusya pazarı için 2018 rakamlarıyla kapanacağını, Rusya’da ekonomik durum değişmediği sürece 2020 yılı için de benzer bir tablonun ortaya çıkacağını öne sürdü.


INTOURIST’İN İSTANBUL PARTNER’I 

Intourist’in İstanbul partner’ı olan firmanın iletişim bilgileri şu şekildedir:

rezervasyon@istantour.com

www.istantour.com

Aksaray Mah. Namık Kemal Cad. Denizsaray Apt. No:38 Kat:2 D:3

Aksaray-Fatih/İSTANBUL

Tel : + 90 212 517 70 06

Fax : + 90 212 517 70 05