Marmaris’te kaçak yapıların yıkımına başlanıyor

Foto:birgun.net

Marmaris’te, kaçak yapılaşmayla ilgili mücadele devam ederken, tespit edilen bin 200 kaçak yapının 560’ının mühürleme işlemleri tamamlandı. İnşaat yasağının kalkacağı 15 Ekim’den sonra kaçak yapıların yıkımına başlanacağı açıklandı.

Koyları ve denize sıfır ormanlarla kaplı arazileriyle görsel güzellik sunan Marmaris’te, kaçak yapılarla mücadele devam ediyor. 13’ü kırsal olmak üzere toplam 25 mahallesi bulunan ilçede, kaçak yapıların ağırlıklı olduğu yerler arasında; arkası orman, önü deniz olan yerler başı çekiyor.

MERKEZDE KAÇAK YAPI YOK

Ünlü şelalesi, Kızkumu ve tarihi yerlerin bulunduğu Selimiye, Orhaniye, Söğüt, Turgut, Bozburun, Karacasöğüt, Çamlı ile Taşlıca mahallelerinde, kaçak yapıları çoğunlukla ahşap ile yüzer plastik iskeleler oluşturuyor. Tespit edilen 560 kaçak yapının 40’ının gayrimenkul, 40’ının da kırsal mahallerde bulunan yüzer ve ahşap iskeleler olduğu belirtildi. Kalan 480’ini ise konutlarda pergola, temeli atılmış ama işletme mi ev mi olacağı belli olmayan yapılar ile ‘Kıyı Kenar Kanunu’na uymayan gayrimenkuller oluşturuyor.

Tespit edilen kaçak 560 yapı, turistik kırsal mahallelerde yer alırken, Marmaris merkezde kaçak yapının olmaması dikkat çekiyor.

1 Ocak 2018’den sonra yapılan kaçak yapılar ve ‘Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı kırsal mahallelerdeki başta otel, apart otel, ev ve çeşitli işletmeler ile diğer yapılar için yıkım kararı çıkarılacağı belirtildi.

“ÇALIŞMALARIMIZ İNŞAAT YASAĞININ KALKMASINDAN SONRA BAŞLAYACAK”

Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Oktay 15 Ekim’den sonra başlanacak yıkıma dair şunları söyledi,

“Marmaris bölgemizde Bozburun Yarımadası dahil olmak üzere bin 200 kaçak yapı tespiti söz konusu. Bunun uygulama kısmında aşağı yukarı 560 tanesinde belediyemiz olarak mühürleme işlemleri tamamlanmıştır. Geri kalan kısmında belediye birimlerimiz Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile birlikte koordineli çalışma devam ediyor. Kaçak yapı ile ilgili hiçbir şekilde hoşgörü göstermeyiz. Bunun üzerine kararlılıkla sonuna kadar gideceğiz. Deniz üzerine yapılan ahşap iskeleler olmak üzere kıyı kenar çizgisine dikkat edilmeden kaçak yapılar mevcut. Örneğin bir parsel içinde 5- 6 bungalov var. Bakanlığımızın açıkladığı 15 Mayıs ile 15 Ekim arası inşaat yasağı var. 15 Ekim sonrasında tespit ettiğimiz ve hukuki süreci tamamlanmış kaçak yapılar ile ilgili müdahale gerçekleştirilecektir” dedi.

Kaynak: BirGün.net