Thomas Cook iflasının 365 günlük göstergesi

İngiliz tur operatörü Thomas Cook İngiltere iflasını açıkladı. Peki, bu gelişme son 365 günde borsaya nasıl yansıdı. İşte iflasın göstergesi…

İngiliz tur operatörü Thomas Cook 23 Eylül 2019 tarihinde “zorunlu tasfiye” kararını açıkladı. Firmanın borsadaki son 365 günlük performansı bu iflasın en önemli göstergelerinden biri oldu.

Statista’nın düzenlediği grafiğe göre Thomas Cook’un hisse senedi fiyatları son 365 gün içerisinde 58 pence seviyesinden 3.45 pence seviyesine çakıldı.

Diğer bir veri ise 2010 yılında Thomas Cook’un hisse başına kazancı 20.4 pence seviyesindeyken 2018 yılında bu rakam 0.3 pence kayıp seviyesine geriledi.

THOMAS COOK’UN DÜŞÜŞ TABLOSU

Thomas Cook’un son 365 günlük hisse fiyatları ve hisse senedi başına kazanç miktarı

İFLASTA ROL OYNAYAN ETKENLER

Thomas Cook’un iflasının ardında yatan en önemli etkenler arasında: Brexit nedeniyle kafalarda oluşan soru işaretleri ve ekonomiye nasıl yansıyacağına ilişkin kaygılar, IŞİD’in Türkiye başta olmak üzere Kuzey Afrika ve diğer tatil detinasyonlarındaki terör saldırıları nedeniyle İngilizlerin dış destinasyonlara yönelik tatil kararlarında çekimser davranması, sektördeki rekabet ortamı sonrasında ortaya indirim savaşları ve kötü yönetim yer aldı.