4. Etnospor Kültür Festivali yarın başlıyor

Geleneksel sporların unutulmaması ve yaygınlaştırılması amacıyla her sene düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin 4’üncüsü 3 Ekim’de başlıyor.

Bu sene her yaş grubundan 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlamayı bekleyen festivalde 1000’e yakın sporcunun katılacağı spor müsabakalarının yanı sıra, 16 farklı ülkenin yemeklerinden kıyafetlerine kadar kültürel tüm zenginlikleri ziyaretçilerle buluşacak.

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’un kültürel ve sosyal faaliyetleri için tahsis edilen Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda 3-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenen festivale bu sene, “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganı damga vuracak.

Festivalde, yalnızca güreş kategorisinde 250 olmak üzere toplam bine yakın sporcu ter dökecek. Festival, Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK)’nun geleneksel sporların ihyası misyonuyla; okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk ve pato olmak üzere 12 spor dalını katılımcılarla buluşturacak.

GELENEKSEL SPORLARIN İNSAN VE ÇEVRE DOSTU YÖNÜNÜ YANSITACAK

Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda inşaat ihtiyacı duyulmadan, çevre dostu yapılar kullanılarak hazırlıkları tamamlanan festival,bu yönüyle geleneksel sporların insan ve doğa dostu olan yönünü de ortaya koyacak. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen kültürel zenginliklere projeksiyon tutan festival, ülkelerin sadece geleneksel sporlarını değil, kültürlerinin birer yansıması olan tüm öğeleri de 4 gün boyunca yaşatacak.

PATO RÜZGÂRI ESECEK

Bine yakın sporcunun 12 branşta yarışacağı festival, Arjantin’de geleneksel olarak düzenlenen, tüm dünyanın yakından izlediği pato gösterilerine de sahne olacak. Ülkesinde 160 yıla uzanan tarihe sahip pato, sporda takım başarısının önemini ortaya koyan bir spor dalı olarak, festivalin bu yılki azim, kararlılık ve mücadele temasını vurgulayacak. Benzer oyunlar olmaları sebebiyle pato takımı ile Türkiye’nin kökbörü takımı arasında gerçekleşecek sürpriz müsabaka ise ziyaretçilerin nefeslerini kesecek.

ŞAMPİYON BAYANLAR HAYRANLIK UYANDIRACAK

Etnospor Kültür Festivali, Osmanlı’dan günümüze Anadolu’da varlığını sürdüren Atlı Cirit Müsabakalarını, bu yıl da izleyicilerle buluşturacak.Kabak Atışı ve Puta Atışı’nın yer aldığı, olağanüstü bir yetenek gerektiren bu spor, heyecanlı müsabakalarla festivalde yer bulacak.

Atlı Okçuluk branşında mücadele veren bayan atlı okçuların inanılmaz maharetleri, gurur verici anlar yaşatacak.

Bu yıl Güney Kore’de düzenlenen Atlı Okçuluk Şampiyonası’nda altın madalya alarak şampiyon olan Berkin Aras da atlı okçuluk kategorisinde ülkemizi temsil edecek. Türkiye’nin gurur kaynağı sporcumuz Ayşe Melek Okuyucu, atlı okçulukta hünerlerini sergileyecek.

ÇOCUK OKÇULARIN MÜCADELESİ NEFESLERİ KESECEK

Festivalde çocuklar, unutulmaya yüz tutmuş, farklı kültürlerden gelen geleneksel oyunların başrol oyuncusu olacaklar. İnsanlık tarihi kadar eski bir spor dalı olan okçuluk, çocukların olağanüstü yetenekleriyle festivalde temsil edilecek. Çocuklara hedefe kilitlenmeyi, hedefe ulaşmak için azim ve kararlılıkla çalışmayı aşılayan okçuluk sporu, çocuk temsilcileriyle festivalin en eğlenceli aynı zamanda da öğretici anlarını yaşatacak. Okçuluk sporunun iddialı çocuk sporcuları, yetenekleriyle Atatürk Havalimanı’na gelen binlerce ziyaretçiyi adeta büyüleyecek.

FESTİVALDE ÇOCUKLARIN ÇOK ÖZEL BİR YERİ VAR

Etnospor Kültür Festivali spor ve oyun müsabakalarının yanında, kültürel ve eğlenceli aktiviteleriyle de yüz binlerce çocuğa ulaşacak. Çocukların çok özel bir yere sahip olduğu festivalde, her yaş grubundan çocuk; topaç, çember, tiktak, kale, menekşe, aşık, sıçratan top, bezirgan başı, üç taş, beş taş, dokuz taş, misket, ip atlama, salıncak, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, seksek, çocuk tiyatrosu, mendil kapmaca ve birdirbir gibi geleneksel çocuk oyunlarını oynama şansı bulacak. Ayrıca ok atma, ata binme, aşık ve mangala gibi birçok spor ve oyunu, ebeveynlerinden izin alarak, tecrübeli profesyonellerin gözetiminde deneyimleyebilecekler.

GELENEKSEL LEZZET ŞÖLENİ YAŞANACAK

Sporcuların kıran kırana mücadele vereceği Etnospor Kültür Festivali, 4 gün boyunca geleneksel lezzet şöleni de yaşatacak. Ziyaretçiler; Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Filistin, Gürcistan, Kosova, Moldova,Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ukrayna,Yemen’den oluşan 16 ülkenin geleneksel lezzetleriyle geçmişe uzanan bir tarih yolculuğuna çıkacaklar. 16 ülkeden 50’yi aşkın geleneksel lezzet, 4 gün boyunca festivalin Evrensel Tatlar alanında ziyaretçilerle buluşturulacak. Ziyaretçiler, ülke mutfaklarından yemek yapımı etkinliklerine katılarak, damaklarda tarifsiz izler bırakan bu eşsiz lezzetleri kendi mutfaklarına da kazandırmanın yöntemlerini öğrenebilecekler.

Detaylar için ‘Dünyanın geleneksel tatları Etnospor Kültür Festivali’nde‘ haberimize bakınız.

Etnospor Kültür Festivali’nden satır başları