Eylül ayı enflasyonunda tek haneyi yakaladık

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre Eylül ayında yüzde 9.26 olarak gerçekleşti.

TÜFE’de 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 18,27 artış gerçekleşti.

Ana harcama grupları incelendiğinde giyim ve ayakkabıda yüzde 2,13, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 2,09, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 1,79 ve ulaştırmada yüzde 1,61 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise sağlık yüzde 15,41, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 14,98, lokanta ve oteller yüzde 14,87 ve eğitim yüzde 14,00 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplar arasında yer aldı.

Endekste yer alan gruplardan eğlence ve kültürde yüzde 0,53 ve haberleşmede yüzde 0,07 düşüş gerçekleşti.

Ana harcama gruplarına göre tüketici fiyat endeksi ve değişim oranları, Eylül 2019, TÜİK.

Ekonomik güven endeksi 86 oldu

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen Ekonomik güven endeksi ise Ağustos ayında 87,1 iken, Eylül ayında yüzde 1,3 oranında azalarak 86 oldu.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Eylül ayında tüketici güven endeksi 55,8 değerine ve reel kesim güven endeksi 99,7 değerine geriledi. Eylül ayında hizmet sektörü güven endeksi 89,3 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 97,6 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi ise 60,1 değerine yükseldi.

BERAT ALBAYRAK: ENFLASYONDA YENİ HEDEFİMİZ YÜZDE 5 SEVİYESİNE İLERLEMEK

Verilerin sonucunu resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İlk gün hedeflerimizin başına yazdığımız enflasyonla mücadelede büyük bir aşamayı geride bıraktık. Ağustos ayındaki kur ataklarının ardından ekonomideki en önemli kazanımı sağladık. Ekim ayında %25 seviyesindeki TÜFE’de ve %45 seviyesindeki ÜFE’de tek haneyi yakaladık” tweet’ini attı.

Ardından “Ekonomide arzu ettiğimiz seviyeye ulaşmak için şimdi yeni hedefimiz bu kazanımları koruyarak, enflasyonda %5 seviyesine adım adım ilerlemek. Enflasyonda ve cari dengedeki bu başarıyı, ekonominin tüm alanlarına taşıyacağız. Gece gündüz demeden çalışacak ve #SonundaKazanacağız” notunu düştü.

VATANDAŞ: KAZANAN HEP SİZ OLUYORSUNUZ, BAŞKA BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ

Albayrak’ın TÜFE ile ilgili attığı tweet dizisinin altına vatandaşlardan yüzlerce yorum geldi. “Kazanan nedense hep siz oluyorsunuz, Reis siz zaten kazanıyorsunuz. kaybeden hep 2 bin lirayla aileye bakmak zorunda olanlar, Başka bir ülkede yaşıyoruz, başka açıklaması olamaz” ifadeleri en dikkat çeken yorumlar arasında yer aldı.

İşte Berat Alnayrak’ın tweetleri ve o yorumlar: