IATI’den “defoult” iddiasına ilişkin açıklama: Gerçeğe aykırı…

Türkiye’nin önde gelen online seyahat platformları arasında yer alan IATI’den “defoult” iddialarına ilişkin yanıt gecikmedi. Firma tarafından yapılan açıklamada bu haberin gerçeğe aykırı olduğu belirtildi.

IATI’nin yükümlülüklerini getirememesi nedeniyle IATA tarafından “defoult” edildiği haberine yönelik açıklama geldi.

Bir internet gazetesinde yer alan “IATI defoult oldu” haberinin gerçeğe aykırı olduğunu belirten IATI, yaşanan problemin IATA’nın yeni ödeme sistemiyle acentelere getirdiği ek yükümlülüklere itiraz edilmesi ve hukuki sürecin başlatılmasıyla ilgili olduğu ifade edildi.

IATI tarafından kamuoyuna yapılan açıklama şöyle:

KAMUOYUNA DUYURU

Bir internet gazetesi tarafından, şirketimizin “defoult” olduğu iddiasıyla yapılmış olan gerçeğe aykırı haber karşısında, kamuoyunu bilgilendirmek ve aydınlatmak zorunluluğu doğmuştur.

Faaliyet gösterdiği pazarın işlem hacminin önemli bir kısmına sahip olan şirketimiz yıllar içerisinde sağlıklı bir büyüme ivmesi göstermiştir.

IATA’nın yeni bir ödeme sistemine (New Gen ISS) geçme kararı alması, sadece şirketimizi değil, sektörde faaliyet göstermekte olan tüm acenteleri etkilemektedir ve IATA’nın tek taraflı iradesiyle yapmaya çalıştığı bu değişiklik, tarafımıza ciddi ek yükümlülükler doğurmaktadır.

IATA ile yaptığımız görüşmelerde, bu değişikliklerin taraflar arasında süregelen ticari ilişkiye ve ticaretin doğasına aykırı olduğu belirtilmesine ve gerçekçi bir beklenti olmadığı vurgulanmış olmasına rağmen IATA’nın konu hakkındaki tutumunda ve tavrında maalesef bir değişiklik olmamıştır.

IATA’nın, şirketimizle imzaladığı sözleşmeye ve sürdürdüğü ticari ilişkinin dinamiklerine aykırı olan bu tek taraflı taleplerine göz yummayı kabul etmemiş ve konu hakkında hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız.

Hukuki süreç sonuçlanana kadar herkesin müsterih olması ve beklemesi en uygun tavır olacaktır.

Şirketimiz ve grup şirketlerimiz tüm ticari faaliyetlerine hiçbir aksaklık olmadan devam etmektedir.

Saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız.