MICE organizasyonlarının yeni gözdesi: Endonezya

Last Updated on 23 Nisan 2024 by Turizm Günlüğü

Son yıllarda kurumsal şirketler, MICE organizasyonları için Endonezya’ya ilgi göstermeye başladılar. İşte bu gelişmede rol oynayan etkenler… İşte MICE organizasyonlarının yeni gözdesi: Endonezya haberimiz…

Kurumsal şirketler yıl boyunca dünyanın değişik coğrafyalarına motivasyon gezileri düzenliyor. Kimileri bayilerini, kimisi yöneticilerini, bazıları ise eğitim amaçlı dünyanın farklı ülkelerinde, sıra dışı tecrübeler yaşatmanın peşindeler. Tüm bu çabalar, çalışanlarına -bayilerine bir motivasyon yaşatmanın yanı sıra bir arada olarak ilişki geliştirme amaçlı planlanan etkinlikler. M.I.C.E etkinlikleri olarak ifade edilen bu gezilerde, yıllardır Tayland, Dubai, Ukrayna, Moldova ve Beyaz Rusya’ya yapılan standart geziler ön plandaydı.

SON YILLARIN GÖZDESİ

Son yıllarda ise kurumsal şirketler, fiyatlarının ekonomik olması, farklı bir kültürle buluşma ve yaşanabilecek sıra dışı birçok etkinliği olması nedeniyle Endonezya’ya ilgi göstermeye başladılar.

MICE organizasyonlarının yeni gözdesi: Endonezya
MICE organizasyonlarının yeni gözdesi: Endonezya

BALİ’DE NERELERE GİDİLİR, NELER YAPILIR?

Türkiye’nin önde gelen DMC şirketlerinden biri olan SKYhub’ın Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş, “70 ülkede 276 ofisimiz ile yıllardır kurumsal şirketlerin organizasyonlarını yapıyoruz. En güçlü ofislerimizden biri de Bali’de. Dolayısıyla Bali’de nerelere gidilir, neler yapılır, hangi deneyimler yaşanmalı gibi oldukça detaylı bilgilere sahip bir ekibimiz var.

Kurumsal şirketlerin veya seyahat sever tatilcilerin Bali’de bulunacakları süre boyunca, neler yapabileceklerine veya yapmamaları gerektiğini SKYhub’ın deneyimli Bali ekibinden öğrenebiliyorlar.

BALAYI ÇİFTLERİNİN GÖZDE DESTİNASYONU

Endonezya’ya bağlı Küçük Sunda Adaları’nın en batısında yer alan Bali, özellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği en gözde destinasyonlar arasında bulunuyor.

Bali’nin bir ada olması sizi yanıltmasın!

ENDONEZYA SATIŞLARINDA YÜZDE 40 ARTIŞ

Burada seyahat severlerin yaşayabileceği sayısız deneyim var ve inanın ki bir haftada bitecek cinsten değil. Biz de gerek turla gidecek seyahat severlere, gerekse kurumsal şirket organizasyonu yapacak firmalara dolu dolu deneyim içeren Endonezya programları hazırlıyoruz. Qatar Airways ile sene başında gerçekleştirdiğimiz özel anlaşma ile Bali destinasyonu için maliyetlerimizi daha da düşürerek geçen yıla kıyasla, 2019’da kişi sayıları bazında Endonezya satışlarımızı % 40 artırdık ve her geçen dönem yeni taleplerin de gelişi bizi memnun ediyor” dedi.

SKYhub Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş
SKYhub Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş

SKYhub Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş, Endonezya’nın güzel adası Bali’nin neden bu denli çekici olduğunu, seyahat severlerin ve kurumsal şirketlerin neden tercih etmeleri gerektiği konusunda madde madde adanın çekici özelliklerini anlattı.

1 – PİRİNÇ TARLALARI

Bali’nin Ubud bölgesinde yer alan Pirinç Tarlaları, Bali deyince ilk akla gelen yerlerden biri. Adanın ana besin kaynağının pirinç olduğu düşünülünce, Bali’de çok fazla pirinç tarlası olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Tabi onca pirinç tarlası arasından en ünlüleri ise merdiven şeklinde bir vadi görünümünde olan ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Tegallang ve Jatiluwih Pirinç Terasları. Turistik açıdan çok fazla ilgi gören noktalar olduğundan bir hayli kalabalık olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla pirinç tarlalarını görmek için sabah saatlerini en ideal zaman dilimi. Burada dünyanın belki de hiçbir yerinde yaşamadığınız sıra dışı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

MICE organizasyonlarının yeni gözdesi: Endonezya
MICE organizasyonlarının yeni gözdesi: Endonezya

2 – ORMAN MANZARALI SONSUZLUK HAVUZLU OTELLER

Instagram sağ olsun, o enfes orman manzaralı sonsuzluk havuzlarını Bali-Ubud bölgesine gitmeden de görebildik. Bu havuzların çoğu resort otellerin bünyesinde bulunuyor. Bali’nin pek çok bölgesinde bu otel ve havuzlardan bulmak mümkün ancak en güzelleri yine Ubud bölgesinde yer alıyor. SKYhub tarafından hazırlanan Bali turunda, bu otellerin hangileri olduğuna ayrıntılı bir şekilde yer veriliyor. Eğer bütçeniz bu otellerde kalmaya el vermiyorsa, Ubud’ta yer alan Jungle Fish Beach’te, orman manzaralı bir sonsuzluk havuzu da yer alıyor.

MICE organizasyonlarının yeni gözdesi: Endonezya
MICE organizasyonlarının yeni gözdesi: Endonezya

3 – LEMPUYANG TAPINAĞI

Instagram sayesinde ünlü olan bir başka nokta da Lempuyang Tapınağı. Bali’nin en kutsal yerlerinden biri olan tapınağa girilemiyor. Ancak görkemli kapısında fotoğraf çektirmek, son dönemlerde Bali’de yapılan en çılgın turistik aktivitelerden biri haline gelmiş durumda. SKYhub’ın Bali ofisinin paylaştığı bilgiye göre, aslında eskiden tapınak turistik ziyaretlere açıkmış ancak turistlerin böylesine kutsal bir yerde uygunsuz davranışlar sergilemelerinden dolayı, turistlerin tapınağa girmesini yasaklamak durumunda kalmışlar. Fotoğraf çektirmek adına uzun kuyruklar beklememek için sabahın erken saatlerinde gitmenizde fayda var.

4 – NUSA PENIDA ADASI

Bali’ye yakın küçük bir ada olan Nusa Penida Adası, gerçekten cennetin yeryüzünde şekil bulmuş hali gibi. El değmemiş doğası ve plajları ile gerçekten de efsane güzellikte bir yer. Bali’de daha az turistik ama muhteşem güzellikte bir yer arıyorsanız Nusa Penida Adası’nı mutlaka rotanıza dahil etmenizi öneriyoruz. Nusa Peruda, dalış yapmak ve büyük deniz canlılarını gözlemlemek için de ideal yerler arasında bulunuyor.

5 – PURA ULUN DANU BRATAN TAPINAĞI

Bali’nin en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan Ulun Danu, Bratan Gölü kenarında bulunuyor. Pura Bratan ismiyle de anılan tapınak, yüzyıllar önce Balililerin dağlardan gelen kaynak sularının daha alçak bölgelere ulaşabilmesi için kurdukları ve bugün hala kullanılan sistemin kontrolünü sağladıkları su tapınaklarından biri.

6 – BALİ ŞELALELERİ

SKYhub’ın Bali ofisinin tavsiyesine göre Bali şelalelerinin serin sularında yüzmek, Bali’de yapılacak aktivitelerin başında geliyor. Sayısız şelaleye ev sahipliği yapan Bali’de en popüler şelaleler ise Aling Aling, Git Git, Sekumpul, Tukad, Cepung, Banyumala, Tegenungan. Ama sayılı zaman diliminde tüm bu şelaleleri görmek gibi bir durum söz konusu olmayabilir. Bu saydıklarımızdan 1-2 tanesini görmeniz yeterli olacaktır.

7 – BALİ SALINCAKLARI

Eğlenceli ama azıcık korkutucu bir aktivite olduğunu belirtmekle beraber, Bali salıncakları kesinlikle Bali’nin olmazsa olmazlarından biri artık. Instagram’da sürekli gördüğümüz bu salıncaklar, uzun iplerden oluşan ilkel türde salıncaklardan meydana geliyorlar. Hangi manzaraya karşı sallanacağınız tamamen size kalmış. Salıncaklarda tam teşekküllü bir güvenlik önemi yok, yalnızca sizi tutan bir koşum takımı var. En ünlü iki salıncak ise Tegallang Pirinç Tarlası’ndaki ve Wanagari Road Selfie Parkı’ndakiler.

8 – MAYMUN ORMANI

Maymun Ormanı (Monkey Forest), Bali’nin Ubud bölgesinin ortasında, içinde üç tapınağın bulunduğu ve 1000 maymunun yaşadığı kutsal bir yer olarak ön plana çıkıyor. Herkes buraya maymunları görmek için gidiyor ancak tapınakların da kesinlikle görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz. Maymunlara çok yüz verir ve onları beslemeye kalkarsanız bir süre sonra size rahat vermeyeceklerdir. Bunun yanı sıra maymunlarla göz göze gelmemeye de özen gösterilmeli, zira bunu agresif bir davranış olarak algılayıp saldırabiliyorlar. Aksesuarlara da dikkat, çalabiliyorlar. Yani maymunların tatlılığına pek kanmamak gerekiyor anlayacağınız.

9 – BALİ MASAJI

Bali seyahatiniz sona ermeden önce tüm yorgunluğunuzu atmanın en güzel yollarından biri de masaj yaptırmak. Şu an masajı dünyaca ünlü bir bölgedesiniz! Bali’de en kalitesiz diyebileceğimiz yerde bile 5-7 Dolar aralığında harika bir Bali masajı yaptırabilirsiniz. Tabi lüks SPA merkezleri de mevcut ki biraz daha ruhunuz okşansın isterseniz, sokak aralarındaki SPA’lardan ziyade, lüks SPA’ları tercih etmenizi öneririz. Masaj kalitesi olarak ise ikisinin pek bir farkı olmadığını belirtmek isteriz.