Ege’de kaçak tur operasyonun bilançosu: 134 kişi ve kuruma ceza

İzmir, Manisa ve Uşak illerinde kaçak tur ve rehberlere karşı denetimler tüm hızıyla devam ediyor. / Fotoğraf: Cumhuriyet Gazetesi Arşivi

İzmir, Manisa ve Uşak illerinde kaçak tur ve rehberlere karşı denetimler yapıldı. 10 ayda yapılan denetimlerde, kaçak tur düzenleyen, belgesiz ve kaçak rehberlik faaliyetlerinde bulunan 134 kişi ve kurum hakkında işlem yapıldı.

İzmir Rehberler Odası (İZRO), Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Turist Rehber Birliği (TUREB) denetim ekipleri, ören yerleri, müzeler, tarihi alanlar ve festival bölgelerinde otobüs ve rehberleri durdurarak kontrol yaptı.

Denetimler kapsamında,

  • belgesiz acente hizmeti veren 41,
  • rehbersiz tur faaliyetinde bulunan 40,
  • meslek ilkelerine aykırı hareket eden 21,
  • kaçak rehberlik hizmeti veren 16 rehber,
  • sözleşme yapmadan hizmet veren 7 acente ve
  • belgesiz yabancı uyruklu rehber çalıştıran rehber ve acente olmak üzere 134 kişi ve kurum hakkında tutanak tutuldu, para cezası kesildi.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre; Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Macit Şaşzade, “Turistlerin mağdur edilmemesi, rehber ve acentelere haksızlık yapılmaması için denetim ekiplerimiz aralıksız takipte. Yetkisi olmayan, yemek uzmanı olduğunu söyleyerek rehberlik yapan kişilere ve belgesiz acentelere izin vermeyeceğiz” diyerek vatandaşın da seçimlerinde dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu.