Adviye Bergemann: Turist başına 866 dolarlık gelir hedefi beni üzüyor

Aida Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Adviye Bergemann Bloomberg HT’deki “Üst Düzey” programında Arzu Maliki’ye konuk oldu. Bergemann, turizm sektöründeki son gelişme ve trendlere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Aida Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Adviye Bergemann Bloomberg HT’de yayınlanan “Üst Düzey” programına katılarak turizm sektöründe yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. İlk olarak 2019 yılını değerlendiren Bergemann daha sonra geçen günlerde açıklanan Turizm Strateji Planı hakkında açıklamalarda bulundu.

TURİST BAŞINA HARCAMALARDA 866 DOLAR HEDEFLEMEMİZ BENİ ÜZÜYOR

Eylül ayında açıklanan 2023 yılı için hedeflenen rakamların 75 milyon turist ve 65 milyar dolarlık turizm geliri olduğunu hatırlatan Bergemann; “burada turist başı girdi 866 dolar gibi bir rakama tekabül ediyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün yayınladığı istatistiğe göre Dünya turizm girdisi ortalaması kişi başı 1032 dolar. Ortalama bu iken bizim 866 dolar hedeflememiz beni üzüyor” dedi.

Adviye Bergemann, bu hedefin en az 1000 dolar seviyesinde olması gerektiğini belirtti.

ŞU ANDA EN ÇOK YÜKSELEN TREND ÇİN

Arzu Maliki’nin “Turist profilinde bir değişiklik var mı?” sorusuna ise Adviye Bergemann şu açıklamalarda bulundu:

“Rusya, Kazakistan ve Rusça konuşan ülkelerden çok talep alıyoruz. Avrupa’dan müşteriler geliyor, Latin yani Güney Amerika’dan çok müşteri geliyor. Şu anda en çok yükselen trend Çin; lüks turizmde de hatırı sayılır misafirler, hatırı sayılır rakamlarla buralara geliyorlar ve Uzakdoğu ile ilgili çok da güzel tecrübeler yaşıyoruz.”

KURDAKİ VOLATİLİTE* LÜKS TURİZMİ ETKİLEDİ Mİ?

Son olarak Aida Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Adviye Bergemann, döviz kurundaki volatiliteden lüks turizminin etkilenip etkilenmediğine yönelik soruyu ise; “Bizim otellerimiz döviz bazlı ya Euro’dur ya da Dolar’dır. Otel bazında çok yansıyan bir şey olmadı ama sokağa çıktığınız zaman son derece cezbedici bir destinasyon Türkiye” şeklinde yanıtladı.


*Volatilite: Bir finansal enstrümanın belirli bir zaman aralığında gözlenen değer değişiminin standart sapması anlamındadır.