‘Konaklama Vergisi’ Rusları korkuttu!

AKP tarafından hazırlanan ve iki hafta önce TBMM’ye sunulan yeni vergi paketinin içerisinde yer alan konaklama vergisi, Rus turistlerin gözünü korkuttu.

Rusya vatandaşlarının Türkiye tatillerine hesapta olmayan bir maliyet kaleminin eklendiğini yaptığı haberde değerlendiren Rus İnterfaks ajansı, Türkiye’nin vergi taslağına göre 5 yıldızlı bir konaklama tesisinden alınacak 18 TL’nin 1400 ruble ya da 22 dolar olduğunu hesapladı.

Vergi taslağına göre otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart hotel, misafirhane ve kampingi gibi konaklama tesisleri ile dağ ve yayla evi gibi kırsal turizm tesislerinde verilen geceleme hizmeti konaklama vergisine tabi olacak. Konaklama vergisi, konaklama tesisinin türü esas alınarak kişi başına gecelik olarak hesaplanacak.

5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde vergi kişi başına gecelik 18 lira,
4 yıldızlı otel ve tatil köylerinde 12 lira,
3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesislerinde 9 lira,
2 ve bir yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampinglerde 6 lira,
Butik oteller ve özel konaklama tesislerinde 18 lira diğer tesislerde ise 6 lira olarak belirlendi.

Turkrus.com’un İnterfaks ajansından derlediği habere göre düzenlemeyle, 4 kişilik bir ailenin 5 yıldızlı bir tatil köyündeki bir haftalık tatili (7 gece) üzerinden 504 lira vergi alınmış olacak.

TÜRK TURİZMCİLERDEN ELEŞTİRİ

Konaklama vergisine sıcak bakmayan Türk turizmcilerden ise eleştiriler geldi. Sektörün bu yükü kaldıramayacağını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler,  “Bu vergiye şiddetle karşı çıkıyoruz. Kur sancılarını sindirememişken, sektöre binde 7.5’lik turizm geliştirme ajans payı adı altında yük getirildi. Turizmci SSK, muhtasar, geçici KDV’sini ödeyemezken siz turizm ajansı payı, konaklama vergisi adı altında ne kadar vergi çıkarırsanız çıkarın tahsil edilme kabiliyeti ve iklimi yoksa yarın bunlara af getirme mecburiyetinde kalırsınız” dedi.