Türkiye spor turizmi gelirleri için harekete geçti

Almanya, Avrupa Futbol Şampiyonası ile Turizmde Doluluk Rekorları Kırmaya Hazırlanıyor
Almanya, Avrupa Futbol Şampiyonası ile Turizmde Doluluk Rekorları Kırmaya Hazırlanıyor

Last Updated on 9 Kasım 2019 by Turizm Günlüğü

Türkiye, dünyada 600 milyar dolarlık hacme sahip olan spor turizmindeki payını arttırabilmek için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın önderliğinde Antalya’da Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı düzenleyecek.

10-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek çalıştayda 2023 stratejisi çerçevesinde belirlenen 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm geliri hedefine katkı sunmak için spor turizminin tüm paydaşları bir araya gelecek.

Türkiye’nin yaklaşık 1 milyar doları bulan ve ağırlığı futbol ve golfun oluşturduğu Türk spor turizmi gelirinin geliştirilmesi için spor turizminin ekonomisi ve küresel boyutları masaya yatırılacak.

Çalıştay’a, bilim insanları, kamu kurum ve kuruluşları, acente ve konaklama sektörü temsilcileri, belediyeler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan alanında uzman kişiler katılacak.

4 gün sürecek çalıştayda, Türkiye’nin spor turizmine ilişkin tüm hususlar değerlendirilerek sonraki süreçlere rehberlik edecek bir eylem planı hazırlanacak. Parolası ‘Sporda Marka Ülke Türkiye’ olarak belirlenen Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı’nın kapanış konuşmasını ise Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yapacak.