Topkapı Sarayı’ndaki bazı eserler ‘uygun bir yere’ taşınacak!

Topkapı Sarayı’ndaki restorasyon çalışmalarına ve tarihi eserlerin akıbetine ilişkin CHP’nin sunduğu soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bazı eserler Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın koordinasyonunda uygun bir yere taşınacaktır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınarak Cumhurbaşkanlığı’na devredilen Topkapı Sarayı’nın restorasyonu hakkında geçtiğimiz aylarda mecliste çarpıcı açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, sunduğu soru önergesinde “Daha önce Darphane binalarında bulunan ve 2013 yılında onarılarak Matbaa Lisesi’ne geçen İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü bölgeden uzaklaştırılarak nereye gönderilecektir?” ve “İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Yenikapı eserlerinin depoladığı Topkapı Sarayı’nda bulunan Darphane binalarındaki eserler nereye taşınacak?” sorularını yöneltti.

Soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise şu açıklamalarda bulundu:

“İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı ve İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis edeceği uygun bir mekana taşınacaktır. Bu konudaki çalışmalar Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılıklı işbirliği içinde yürütülmektedir.

Topkapı Sarayı külliyesinin ayrılmaz bir parçası olan Darphane binalarının acil restorasyon ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu nedenle anılan binalar tarihi eser depolanması için uygun koşulları taşımamakta ve bu eserler için tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle Darphane binalarında bulunan Arkeoloji Müzesi’ne ait eserler Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın koordinasyonunda uygun bir yere taşınacaktır.

Topkapı Sarayı içinde bulunan eski Kimyahane binası acil restorasyon ihtiyacı bulunan bir yapıdır. Bu bölgede bulunan ve hali hazırda restorasyon için engel teşkil eden Arkeoloji Müzesine ait eserlerin taşınmasının ardından ivedilikle yapı restorasyona alınacaktır.”

CHP’li İlgezdi: Topkapı Sarayı’nı restorasyon faciası bekliyor