Küçük turizm işletmeleri için SEO ipuçları

Dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin online dünyada başarılı olması için gerekli araç ve yardımı sunan GoDaddy, Türkiye’de turizm sektöründe faaliyet gösteren küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin yaklaşan sömestr tatilinde daha görünür olmasına yardımcı olacak dijital ipuçları paylaştı.

GoDaddy’nin turizm sektöründe faaliyet gösteren küçük işletme sahipleri ve girişimciler ile paylaştığı ipuçları şöyle:

Online varlığınızı gözden geçirin

Agenda.Video’nun 2300 seyahatçiden elde ettiği verilere göre seyahatçilerin yüzde 75’i otel rezervasyonlarını online yapmayı tercih ediyor. Online seyahat web sitelerinde kaydınız olsa da veya web sitenizde online rezervasyon sunmasanız da potansiyel ziyaretçileriniz lokasyonunuz ve sunduğunuz hizmetler hakkında daha fazla bilgi almak için web sitenizi ziyaret etmek isteyebilir. Web sitenizde yer verdiğiniz adres ve iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun ki ziyaretçiler size kolayca ulaşabilsin. Diğer yandan, henüz bir online varlığınız yok ise GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları gibi çözümlerle bir saatten kısa sürede profesyonel, mobil uyumlu bir web sitesi kurarak hizmetlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

Online yorumları inceleyin

İnsanlar, herhangi bir ürün veya hizmet ihtiyaçları olduğunda genellikle online arama yapıyor, karşılarına çıkan işletmeler için yapılan yorum ve değerlendirmeleri inceliyor. Turizm sektöründe faaliyet gösteren küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin Google Benim İşletmem ve TripAdvisor gibi platformlarda profillerini oluşturarak fotoğraf, iletişim bilgisi, sunulan hizmetler ve web sitelerinin bağlantısı gibi bilgileri paylaşmaları önem taşıyor. Bu sayede işletmeleri online arama üzerinden bulan potansiyel ziyaretçiler ilgili bilgileri görüntüleyerek, daha fazla bilgi almak için web sitelerini ziyaret edebiliyor. Kullanıcıların bu platformlarda bıraktığı yorumları incelemek ve onları cevaplamak da önemli; bu, kullanıcılara işletmenin aktif olduğunu, sorulara ve yorumlara yanıt verdiğini gösteriyor.

Sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirin

Tatil için rezervasyon yapma sürecinde seyahatçiler buldukları otellerin sosyal medya hesaplarını da inceliyor. Aynı web sitenizde yaptığınız gibi sosyal medya hesaplarınızda yer alan bilgileri de gözden geçirin ve web sitenize bağlantı verdiğinizden de emin olun. Sosyal medyada aktif olarak tesisinizin fotoğraflarını paylaşın, sizi rakiplerinizden farklılaştıranın ne olduğunu gözler önüne serin, sorular sorun, kampanyalarınızdan bahsedin ve topluluğunuzla iletişim kurun.