Yeni yılda kenara bırakılacak 10 ağır yük

Bu fotoğraf Österreich Werbung'den alınmıştır.

Last Updated on 10 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

Çalışmayı, hüznü, duygu durumlarını yoğun yaşıyoruz. Yaşadığımız herhangi bir olumsuzluğun etkisinden kolay kolay çıkamıyoruz. Sahip olduğunuz herkesin aslında tek bir şeyle mutlu olacaklarını bilseydiniz? Hayat var oldukça değişim kaçınılmazdır. Yeni yılınızda değişen, gelişen ve güzelleşen yeni bir siz için 10 etkili adım… 

1- Abartmak

Çalışmayı, hüznü, duygu durumlarını, yoğun yaşıyoruz. Sorsak “ben böyleyim”diyoruz, aslına bakarsanız biraz da abartmıyor muyuz? Mutluluk ve neşe dışında ki hiçbir şeyi abartmayın. Sosyal medyayı, televizyon izlemeyi, yemek yemeyi, çocuk bakımını, ev işlerini, ilişkilerimizi,siyaseti ve aşkı daha makul dozda yaşayıp geçsek? Sizce bu nasıl olurdu?

2- Olaylara Takılıp Kalmak

Yaşadığımız herhangi bir olumsuzluğun etkisinden kolay kolay çıkamıyoruz. Okuduğumuz bir haber, izlediğimiz bir video trajik olayların bıraktığı izlerde takılı kalıyoruz. Önce çevremize anlatmaya başlıyoruz, sonra da günlerce düşünmeye. Dile getirip zihnimizi meşgul ettikçe negatiften sıyrılamıyoruz. Yaşananlar yaşandı ve bitti, takılarak geçmişi değiştiremeyiz. Mutluluğumuza hizmet etmeyen takılma duygusundan çıkıp adım atmaya devam etsek?

3- Çatışma Halinde Kalmak

Sürekli gergin bir halde ortalarda dolaşmak, birini böyle görmek ne kadar rahatsız ediciyse sizin de gerginliğiniz çevrenize uzaklaş sinyali veriyor. Gülmeden, sohbet etmeden, iletişimde tepkisel cevaplar vererek savaşmaya hazır bir ordu gibi tetikte olmayın. Çatışma enerjisinde kalmak frekansımızı düşürür. Bu enerjiden kurtulmanın en kolay yolu ise bol gülmek, hayatın neşesine odaklanmak ve tatsız durumlar karşısında sessiz kalıp uzaklaşmaktır. Sessizlik, karşınızdaki kişinin hatasını anlamasının en zararsız yoludur.

4- Mükemmelin Peşinde Harcanan Bir Ömür

Elbette her şeyin güzel olmasını istiyoruz. Daha güzel, daha az kusurlu, daha planlı, daha başarılı, daha kazançlı olmayı hepimiz hak ediyoruz. Enerjimizin daha’lar için harcarken “mükemmel ve kusursuzluğa” odaklanmadan yol alsak? Mükemmel olmaya çalışmak sizi katı bir enerjide tutar, başınıza gelen tatsız aksilikler stres yaratır. Aslında sade olan, basit olan kolay olandır. Aşırı titizlenmeniz ise zor yoldur. Gelin siz mükemmel olmayın sadece mutlu olun.

5- Sabit Bakış Açışı

Hayatınızdaki kişiler, olaylar ve konu başlıklarıyla ilgili aynı görüşte kalmanız değişime kapalı olduğunuzun ve farklı görüşlere saygı duymadığınız anlamına gelir. Sabit fikirli olmanın getirisi az götürüsü çoktur. Yeni yılda sabitlediğiniz inanç ve yargısal bakış açılarının yerini, açık görüşlü olacağımız esnek bir bakış açısına bıraksak?

6- Değişime Direnmek

Hayat var oldukça değişim kaçınılmazdır. Yaşam koşulları değişir, inançlar değişir, yaklaşımlar değişir, gelir durumu değişir, arkadaşlar değişir, fikirler ve yarattığı sonuçlar değişir/ değişkendir. Yeniliklere açık olmak, değişik bakış açılarıyla mümkün. Siz değişimi reddettikçe karşınıza hep değişim isteyenler çıkacaktır. Bu sizin sınavınız gibidir. Yerinizde saymak ve sırf değişmediğiniz için kaybetmek istemezsiniz öyle değil mi? Değişik bir şeylerin sesi başta kulak tırmalayıcıdır ”nereden çıktı şimdi” bu dedirtir. ”Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz” sözünü duymuşsunuzdur. Kim bilir? Belki siz Amerika’nın hiç bilinmeyen yerlerini keşfe yola çıkıyorsunuz. Korkmayın! Ufak değişikliklerle dünden daha iyi sonuçlar elde edebileceğiniz adımlar atabilirsiniz. Değişimin, farklılığın hoş sesine kulak verin, değiştikçe güzelleşeceksiniz.

7- Konuşmak Ama Dinlememek

Daha çok konuşmak ve cevap yetiştirmek için dinliyoruz özellikle son yıllarda (o da dinleyebiliyorsak) Kimse kimseyi dinlemek istemiyor artık ya da çok uzun sohbetlerle karşımızdakini bunaltıyoruz. Bu iki iletişim hatasından ilkini ele alalım. Karşınızda size bir şeyler anlatmak isteyen biri var ama siz ya telefonunuzla ilgileniyorsunuz ya da etrafı gözlemliyorsunuz, sorsa “olur mu canım?!” dinliyorsunuz… Ama etkin bir dinleyici değilsiniz. Bazıları ise dinliyormuş gibi bile yapmıyor, açık açık dinlemiyor. Göz teması etkin bir dinlemenin birinci adımıdır. Doğru yerde doğru soru ve cevaplar karşınızdakinin anlattıklarına ne kadar vakıf olduğunuzun göstergesidir. Dinlemek değer vermektir.

8- Başkalarının Mutluluğu Odaklı Yaşamak

Önce siz… Çocuğunuz, aileniz, sevdikleriniz, işinizdeki arkadaşlıklar ve diğerleri. Herkes sizin hayat tiyatronuzda rol aldığına göre başrolde siz varsınız. Sahip olduğunuz herkesin aslında tek bir şeyle mutlu olacaklarını bilseydiniz? Sizin mutluluğunuzla. Siz çabaladıkça maddi manevi bir şeyler yaptıkça bunun sadece yapılması gereken sanal bir çaba olduğunu zamanla anlayacak ve aslında kimseyi mutlu edemediğinizi fark edeceksiniz. Kişi ancak kendi istediğinizde, izin verdiğinde mutlu olabilir. Mutluluk içeriden başlar ve güneş gibi çevreyi aydınlatır. Sizin mutluluğunuz çevrenize ışık saçmanıza neden olur. Aşırı özen ve çaba harcamanıza aslında gerekte yok. Akışta kalarak kendi mutluluğunuz odaklı yaşayın ve fırsatını buldukça çevrenizdekilerin mutlu olması için küçük adımlar atın, kendinizi adamadan, kendinizden vermeden.

9- Başka Hikayeleri Kendi Hikayen Sanmak

Sizin hikayeniz sadece sizin hikayeniz. Başkalarının tecrübelerinden hata yapmamak için faydalanabilirsiniz. Örneğin; çocuğuna değersiz hissettirme ile ilgili anlatılan bir pişmanlık, size yapmamanız gereken bir davranışı gösteriyor olabilir. Ancak mesela çocuk bakmanın çok zor ve yorucu olduğunu söyleyen birinin hikayesi sonra çocuk yapmamaya karar vermeniz size hizmet eden bir sohbet olmaz. İnsanlarla, birebir aynı koşullarda yaşamadığınıza, aynı şartlara ve karaktere sahip olmadığınıza göre birinin zor olarak değerlendirdiği şey sizin için oldukça kolay olabilir.

10- Değerli Anlarda Ortadan Kaybolmak

Şehrin koşuşturmacasında, iş hayatının yoğun çalışma saatlerinde ne çok yaptığımız bir şeydir. Doğum, düğün, cenaze, mezuniyet töreni, hasta ve yaşlı ziyareti ve daha birçoğunda yakınlarınızın sizin desteğinize, en çokta varlığınıza ihtiyaçları vardır. Ortadan kaybolmak yerine onların yanında olmanız, sizi de mutlu edecek. Mutluluk bulaşıcıdır, onların sizi yanlarında gördüklerinde hissettikleri sevgi ve güven size de geçecek. Hayatınız boyunca iyi ki yanında olmuşum diyeceksiniz. Arayın, sorun, ziyaret edin, hediye edin zamanınızı/sahip olduklarınızı. Asla pişman olmayacaksınız, tüm bunlar zorlu zamanlarınızda yolunuza ışık tutacak.

Yeni yılınızda değişen, gelişen ve güzelleşen yeni bir siz olun…

Sibel Gür