İşte otobüste evcil hayvanlarla seyahat etmenin kuralları

Last Updated on 16 Ocak 2020 by Turizm Günlüğü

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gittiği yeni yönetmelik ile evcil hayvanların şehirlerarası otobüslerde seyahat edebilmesinin önü açıldı. Peki ama bu yeni uygulamanın şartları neler?

Hayvanseverler başta olmak üzere otobüs işletmelerinin de sevindiği bu uygulama hangi şartları kapsıyor birlikte bakalım:

“Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine iki uyarma verilir.” ifadeleri yer alıyor.

Uygulama Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından ise bir yolcu kangal köpeği ile seyahat etmek istedi ancak bu isteği geri çevrildi. Peki neden?

Habertürk’ten Olcay Aydilek sordu, yeni uygulamanın içinde olan şehirlerarası bir otobüs işletmesinin yönetim kurulu üyesi ve Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Turizm Komisyonu Üyesi Mustafa Tekeli yanıtladı.

İşte otobüste evcil hayvanlarla seyahat etmenin şartları:

  • Düzenleme, her cins ve özellikle kedi ya da köpeği içermiyor.
  • Kedi ve köpeğin evcil ve daha önemlisi de en fazla 8 kilogram ağırlığında olması gerekiyor.
  • Aşı karneli ve kafes içinde olacak.
  • Sahibi, gerekirse kafes içindeki kedi, köpek ya da kuşu için koltuk da satın alabilir. Yolcu, sadece yanındaki koltuğu satın alabilir.
  • Önde ya da arkada koltuk talepleri geri çevriliyor.

Evcil hayvanlar artık otobüste seyahat edebilecek