Shaza Hotels’in yeni hedefi: Türkiye

Shaza Hotels Türkiye pazarına hazırlanıyor… Otel grubu Kempinski’nin ortak olduğu Shaza Hotels markası, Türkiye pazarına girmek için görüşmelere başladı.

Aynı marka altında birden fazla otelle dünyada ilk otel grubunu 1897 yılında Almanya’da kuran Kempinski, yüz yıldan daha uzun süredir temsil ettiği Avrupai lüks konseptine ek olarak, İpek Yolu ve Ortadoğu kültür ve değerlerinden ilham alan, ortak olduğu “Shaza Hotels” markası ile de Türkiye pazarına girmek istiyor.

2011 yılında ilk otelini açan ve bugün özellikle Ortadoğu bölgesinde yaygın bir portföye sahip olan Shaza Hotels, şimdi artık Türkiye ve BDT ülkeleri bölgelerinde açacağı otelleriyle de misafirlerine hizmet vermeyi hedefliyor, otel yatırımcılarıyla görüşmelere başlıyor.

“ÜLKEMİZ EN ÖNEMLİ KAVŞAK NOKTASI”

İpek Yolu kültürlerinin hem ortak hem birbirine benzer birçok değeri olduğu gibi, kendilerine özgün pek çok da ilgi çekici özellikleri var. Bu yol üzerinde ülkemiz en önemli kavşak noktası.

Dekorasyonlarda hissedilen doğu ezgileri, zengin, sağlıklı ve doğal mutfaklar, alkol servis edilmemesi, kültürel değerler ve gelenekler odaklı özel eğitimli personel, Türk hamamına verilen özel önem bu konseptin sadece bazı paydaşları.

Bu özellikler ve yaklaşım, yaşam düsturlarına uygun olması nedeniyle, ziyaretçi sayısı açısından çok yüksek potansiyele sahip olan Ortadoğulu misafirleri ve aynı zamanda da seyahatlerinde otantik ve yerel tecrübeler yaşamak isteyen diğer ülkelerden gelen ziyaretçileri cezbediyor.

SHAZA HOTELS KONSEPTİ

Bu konsept üzerine inşa edilen Shaza otelleri, Kempinski otelleri düzeyinde “5 yıldızlı” deluxe oteller ve aynı yüksek kalite standartlarına sahip.  Kempinski’den farklı olarak Shaza’nın, yine aynı konseptte, ayrıca “Mysk” isimli “Upscale 4 yıldızlı” bir markası da var.

Shaza otellerinde, yöresine göre değişen seviyelerde geleneksel bir atmosfer, lüks dekorasyon ve imkanlar, 40 metrekareden başlayan büyük odalar, birden fazla restoran, etkinlik olanakları, büyük bir spa ve wellness center, Türk hamamı gibi tesisler bulunuyor. Mysk ise daha modern ve sade konforun, ve rahat bir atmosferin bulunduğu bir marka. Odalar 30 metrekareden başlıyor ve Shaza’da olan tesislerin tümü yok, ya da alanları o derece büyük değil.

Shaza Hotels’in rehber prensiplerini şu değerler özetliyor: Cömertlik, Saygı, Yaratıcılık, Gurur, Sorumluluk, Farkındalık

Shaza Hotels Türkiye Direktörü Eyüp Babür, otel zinciri ve hizmet anlayışı hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Genel merkezimizin Dubai’de kurulmuş olması ve en önemli kaynak pazar olması açısından başlangıçta Ortadoğu bölgesinde gelişime odaklanıldı ve ilk 5 yıldızlı Shaza otelimiz 2011 yılında Medine’de açıldı ve upscale 4 yıldızlı markamız Mysk 2013’de doğdu.

Bugün portföyümüzde 7’si faal 14 otelimiz var, bunların altısı Shaza ve sekizi Mysk.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÜÇ OTEL AÇACAK

Bulunduğumuz ülkeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Oman, Katar ve Kuveyt.  Önümüzdeki yıl 3 açılış yapacağız.

Portföyümüz içinde şehir oteli, resort, hotel apartments ve lüks çadır ve lodge’lardan oluşan retreat’ler yer alıyor. Bu çeşitlilik bizim bir zenginliğimiz ve misafirlerimize de farklı tatil ve seyahat olanakları sunuyor.

Misafirlerimiz Muscat’daki marina otelimizde dinlendirici bir tatil, Riyad’daki otelimizde 1 ve 2 odalı dairlerde kısa, orta ve uzun dönem konaklamalar, çöl ortasındaki bir vaha tesisimizde lüks çadır ve villalarda konaklayıp, heyecan verici çöl aktiviteleri yapabiliyorlar.

“ARTIK SIRADA TÜRKİYE VAR”

Artık Ortadoğu’da yeterince sağlam bir zemin oluşturduğumuz için Ortadoğu dışındaki ülkeleri de gelişme hedeflerimiz içine aldık. Bunların başında doğal olarak Türkiye geliyor.  Hem tarihi İpek Yolu üzerindeki etkileyici konumu, hem de hitap ettiğimiz pazarlar açısından ortaya koyduğu performans potansiyeli, Türkiye’yi bizim için çok önemli kılıyor.

Türkiye dışında BDT ülkeleri de radarımızda. Bu bölgelerin de konseptimize ve pazarlarımıza çok uygun olduğunu düşünüyoruz.

Strateji, pazarlama, operasyon ve teknik planlama gibi konularda Kempinski’nin merkezi ve bölge teşkilatlarından sinerji ve çok faydalı destekler alıyoruz.  Bununla birlikte, Shaza’nın Dubai’de kendi merkez ofisi ve Ortadoğu’ya yayılı bölge ofisleri de bulunuyor.