Enda Tour’dan kış turizmine büyük katkı

Last Updated on 21 Ocak 2020 by Turizm Günlüğü

Enda Tour; Uluslararası 2020 Kış Antrenman Yarış Serisi dönemi bisiklet yarışları serisiyle bir ilke imza atacak! UCI Grand Prix ile 48 ülkeden 463 sporcuya Antalya ev sahipliği yapacak.

Antalya’da gerçekleştirilecek olan UCI Grand Prix hakkında Enda Tour’un Kurucusu ve Spor Turizmi Birliği (STB) Başkanı Recep Şamil Yaşacan, sponsorlar arasında yer alan Club Mega Saray – Şahinler Holding’in İcra Kurulu Üyesi Deniz Şahin ve Enda Tour Proje Koordinatörü Tolga Gündüz basın ile ilk toplantısını gerçekleştirdi.

“ANTALYA’NIN ÜÇ FARKLI BÖLGESİNDE YARIŞ”

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Recep Şamil Yaşacan; “Spor Turizm Birliği ve TÜRSAB destekleriyle ENDA TOUR olarak gerçekleştireceğimiz uluslararası UCI (Dünya Bisiklet Birliği) yarışları ile dünyanın dört bir yanından bisiklet takımları ve sporcularını kış sezonunda ülkemizde ağırlamak istiyoruz.

UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu 2020 takviminde de yer alan kış dönemi bisiklet yarışları serisi sporculara UCI puanı kazanmaları ve kış sezonunda performanslarını artırabilmeleri adına verimli bir antrenman dönemi sağlamaktadır. Tıpkı futbol turizminde olduğu gibi, organize ettiğimiz turnuvalar bağlamında UCI Grand Prix Bisiklet yarışları serisi de yerli ve yabancı sporcuların özellikle kış sezonunda uygun iklim şartlı Akdeniz sahillerini tercih etme sebebi olacaktır.

25 Ocak 2020 GP Belek, 9 Şubat 2020 GP Manavgat ve 16 Şubat 2020 GP Antalya yarışlarımıza toplam 48 ülkeden 463 sporcu katılacak olup tüm takımlar ve sporcular yarışlarımıza ücretsiz şekilde katılım gösterecekler. Turizmi 12 ay sürdürülebilir kılmak adına ülkemize 48 branşta hizmet verecek mevcut spor altyapımız ve tesislerimiz ile binlerce sporcuya hizmet sağlamak için sporun turizmin geleceği adına kritik öneme sahip olduğunun farkında olduklarını belirtti.

“48 FARKLI BRANŞTAN 13 BİN BİSİKLET SPORCUSU”

Ayrıca Yaşacan; “22 senedir spor turizminde faaliyet gösteren Enda Tour olarak, 2017 yılından bu yana yaklaşık 4 bin bisiklet sporcusunu düzenlemiş olduğumuz kamp ve organizasyonlarda ağırladık. Şimdi de bu yıl ilkini bisiklet sporunda uzmanlaşmış ekibimizde gerçekleştireceğimiz bu proje kapsamında önümüzdeki ilk 5 sene içinde 13 bin bisiklet sporcusunu kış sezonunda Türkiye’ye getirmeyi hedeflemekteyiz” dedi.

BİSİKLET SPORU EN KISA SÜREDE HAK ETTİĞİ YERE ULAŞACAK

Açıklamasının devamında ülkemizin kaliteleri asfalt yolları, her şey dahil konseptli uygun fiyatlı tesisleri, kış dönemi bisiklet antrenmanları için dünyanın bisiklet turizmi için en uygun destinasyonlarından birisinin Türkiye olduğunun altını çizen Yaşacan; “Avrupa’da 52 milyar Euro ekonomisi olan bisiklet turizmi için ülkemizin de en kısa sürede hak ettiği yeri alabilmesi adına Enda Tour olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor turizmine önemli destekler sunan Antalya Valisi Münir Karaloğlu; Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve diğer tüm destek veren kurumlarla aktif şekilde yatırımımıza devam edeceğiz. Bu proje bağlamında da, aktif şekilde bisiklet sporu yapan, yapmış ve kariyerini sonlandırmış ekiplerle çalışarak istihdam sağlamaktayız” dedi.

“AMACIMIZ ÜLKEMİZDE SPOR TURİZMİNİ YAYGINLAŞTIRMAK”

Proje Koordinatörü Tolga Gündüz yarış güzergahları hakkında bilgiler aktararak;  “Yalnızca İspanya, Mallorca Adası ile kış sezonunda 681 bin bisiklet sporcusu ağırlamakta. Biz de ülkemizde spor turizminin daha yaygın hale gelmesi için üzerimize düşen görevi yerine getirmeyi amaçlamaktayız. Bu amacımızı gerçekleştirirken en büyük destekçimiz olan ve spor turizmine önemli katkılar sağlayan Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu’na teşekkürlerimizi iletiriz” ifadelerini kullandı.

“SPOR TURİZMİNE YATIRIM YAPTIK”

Projenin sponsorları arasında yer alan Şahinler Holding’in İcra Kurulu Üyesi Deniz Şahin ise; “Otel olarak spor turizmine büyük yatırımlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Spor turizmi için Antalya önemli bir destinasyon. 12 ay sürdürülebilir turizm için spor dallarının farklı branşlarının geliştirilmesi gerek. Bu konuda üzerimize düşen görenleri yerine getirmeye hazırız. Antalya’nın spor turizmine katkılarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.