Antalya Havalimanı ihalesi, İGA için mi iptal edildi?

Antalya Havalimanı

Last Updated on 30 Ocak 2020 by Turizm Günlüğü

Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve işletme ihalesinin sürpriz bir şekilde ertelenmesi Meclis’te gündem oldu. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Ulaştırma Bakanı’na ihalenin neden iptal edildiğini sorarken İstanbul Havalimanı’nı işleten firmanın (İGA) ihale ile ilgilenip ilgilenmediğini sorusunu da yöneltti.

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İstanbul Grand Airport’un (İGA) da ihaleye girmek istediği ancak şartnamedeki koşulları karşılayamadığı iddia edilmişti. İhalenin şartnamesinde geçici teminat tutarı olarak 40 milyon euro isteniyor, ihaleye katılabilmek için en az 5 yıl havalimanı işletme koşulu aranıyordu. Şartnamedeki en az 5 yıl havalimanı işletme koşulunu karşılayamayan İGA’nın, DHMİ üzerinde baskı yaptığı ve şartnameyi değiştirmeyi amaçladığı iddia edilmişti.

Haber önerisi: Antalya Havalimanı ihalesi için iptal kararı

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesinde “İhaleye İstanbul Havalimanı işletmesini alan firmanın katılamayacağı ve bu sebeple baskı yaptığı iddiası doğru mudur?” sorusunu yöneltti.

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.’den sozcu.com.tr’ye yapılan açıklamada İGA’nın ihale ile ilgilenmediği ifade edilerek şu ifadeler kullanıldı:

“İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. sadece İstanbul Havalimanı’nı işletmek için kurulmuş olduğu için başka bir ihaleye katılması söz konusu olamaz. İGA’nın Antalya Havalimanı’nın ihale süreciyle ilgili baskı yaptığı iddiası tamamen asılsızdır.”

İhaleye katılabilmek için en az 5 yıl havalimanı işletme koşulu aranıyor

25 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan DHMİ kararında, ihale ilan metninin 2 Ocak 2020’de yayımlandığı hatırlatılarak “Antalya Havalimanının Kapasite Artırımına Yönelik İlave Yatırımların Yapımı İle İç/Dış Hatlar, Genel Havacılık, CIP Terminalleri ve Mütemmimlerinin İşletme Haklarının Kiraya Verilmesi ihalesine ilişkin teklif alma tarihinin 31.01.2020 tarihinde saat 09.30’da sona ereceği bildirilen söz konusu ihale iptal edilmiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

Yolcu sayısı bakımından Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı, 2019’da 35 milyonun üzerinde yolcu ağırlamıştı.