Bu özellikleri olmayan oteller iş yapamaz duruma gelecek!

13 otel konkordatoya gitti

Last Updated on 31 Ocak 2020 by Turizm Günlüğü

EMITT Fuarında konuşan Turizm Danışmanı Mehmet Ferman Doğan, “Teknolojinin sunduğu avantajları turizme adapte etmek oldukça önemli” dedi ve globalleşen bir sektör olan turizmde yeni modaları sıraladı.

Hotel by MFD Consulting‘ın turizmde yeni moda raporuna göre, bu 9 özelliği olmayan oteller 10 yıl içinde iş yapamaz duruma gelebilirler:

1. Yeni nesle dönük hizmet 20-40 yaş arası seyahat edeceklerin %52’lik bir dilimi oluşturuyor olması otellerin, bu demografik grubun özelliklerine ve sosyalleşmelerine göre stratejilerini belirlemeleri gerekiyor.

2. Yeni nesil, sağlıklı yaşamı daha çok önemsiyor ve bu yönde dizayn edilmiş otelleri tercih ediyorlar. Sürdürülebilirlik – sustainability, yeşil yıldızlı otel, sağlıklı yiyecekler, plastik kullanımını minimize eden, çevreci aydınlatma ve benzeri faaliyetler tercih sebeplerinde önemli rol oynuyor.

3. Yeni Otel yazılımları; misafirlerin oda servisi siparişleri, randevuları, transferi, restoran rezervasyonları gibi birçok fonksiyonu mobil cihazlardan gerçekleştirmesini sağlamaktadır.. Akıllı odalar ve akıllı telefonlar tercih sebeplerinde önemli rol oynuyor.

4. Dünya genelinde seyahat edenlerin sayısının da yıllık %7 oranında büyümeye devam etmesi bekleniyor misafire daha iyi hizmet verebilmek için çok dilde hizmet sunabilmeli ve gelen ziyaretçilerinin kültürüne yönelik uygun şekilde hazırlanmış ürün ve hizmet sunmalı ve de alt yapısını da oluşturmalıdır.

5. Yeni nesil seyahat edenler, gittikleri yere olan ekonomik katkılarının yanı sıra ziyaret ettikleri yerde yaşayanların yaşam tarzlarını her zamankinden daha fazla dikkate alacaklardır. Yerel organik ürünleri almak için bilinçli bir çaba göstermenin yanı sıra, paralarını büyük şirketler ve yabancı yatırım şirketleri yerine yerel ekonomiye harcayacaklardır.

6. Otel çalışanları için yeni görevler, butler hizmeti, teknolojinin insan yerine geçmesinin bir diğer avantajı, personelin daha kişiselleştirilmiş hizmetlere odaklanmasına fırsat verecek olmasıdır.

7. Holiday check, Facebook, Twitter veya TripAdvisor üzerinden kolayca şikayette bulunabiliyor. Yapılan bu olumlu veya olumsuz yorumlara, otelciler hızla cevap verebilmelidir bu misafir ilişkilerini olumlu yönde sürdürmeye ve devamlı müşteri kazanımına yardımcı olur.

8. Yerel gastronomi, pahalı yemeklerden çok otantik yiyecek deneyimlerine geçecektir. Halk pazarlarını ziyaret etmek ve halkla birlikte yemek yemek, yeni otantik bölgesel destinasyonlar keşfetmek; yeni nesil için ana ilgi alanı olacaktır.

9. Yeni nesil tatilciler artık sadece listelerindeki ülkeleri gezmek ve görmek istememektedirler. Farklı otantik, cezbedici mekânları keşfetmek istiyorlar.