Bakan Ersoy gastronomiden gelir elde etme yöntemlerini sıraladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türk Mutfağı Yılı” çerçevesinde basın mensuplarıyla birlikte Hatay’ı ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gezi sonrası müzede yaptığı açıklamada, 2020 yılının “Türk Mutfağı Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlattı.

GAZİANTEP, HATAY, AFYONKARAHİSAR

UNESCO’dan tescilli 3 şehrin bulunduğunu belirten Bakan Ersoy, “Biri Gaziantep, ikincisi Hatay, üçüncüsü de Afyonkarahisar. Basın mensuplarımızla Hatay’a “Türk Mutfağı Yılı” çerçevesinde bir ziyaret düzenledik. Buranın tescilli ürünleri var. Hem vekillerimiz hem belediye başkanlarımızla buradaki tescilli ürün sayısını nasıl arttırabiliriz, buranın mutfağını daha çok nasıl tanıtırız bunlarla ilgili görüşmeler yapıyoruz” diye konuştu.

“GASTRONOMİDEN GELİR ELDE ETMEK İSTİYORSANIZ…”

Gastronomi ve Türk mutfağı diye bakıldığında sadece lezzetin algılanmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Türk mutfağından ve gastronomiden bir gelir elde etmek istiyorsanız bunun dörtlü bir bacağı var. Önce ürün tedarikinin, malzeme tedarikinin markalaşması ve standardize edilmesi gerekiyor. Daha sonrasında nitelikli şefler ön plana çıkıyor tabii ki o lezzeti vermek açısından. Sonra bunların sunulacağı mutfaklar ve bununla birlikte de ortamın oluşması gerekiyor. Bu dördünü bir araya getirdiğiniz zaman gastronomiyi bir ekonomiye çevirebiliyorsunuz, bir gelir elde ediyorsunuz.”

Bu bağlamda Türkiye’nin daha kat etmesi gereken yol bulunduğunu ifade eden Bakan Ersoy, Türkiye’nin gastronomi gelirinin, konaklama kazanımının yarısı kadar olduğunu, bunların eşit olması gerektiğini ifade etti.