Atlasglobal neden iflas etti?

Last Updated on 19 Şubat 2020 by Turizm Günlüğü

Sivil havacılık gazetecilerinden Güntay Şimşek, Habertürk Gazetesi’nde yer alan “Atlasglobal neden iflas etti?” başlıklı köşe yazısında havayolu firmasının iflas nedenlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Murat Ersoy’un sahibi olduğu Atlasglobal Havayolları’nın iflas etmesinde rol oynayan faktörleri: “şirket yönetimi”, “Atlasglobal’in belli olmayan iş modeli”, “ülkemizdeki çalkantılar ve havacılık sektöründeki kamu karmaşası” olarak sıralayan Habertürk köşe yazarı Güntay Şimşek konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin havacılık sektörü akıl almayacak şekilde havayolu mezarlığıyla doludur. Türk Hava Yolları dışında 1990’lardan günümüze kadar gelen Onur Air, Pegasus ve SunExpress var. Ama o zamandan bugüne 30’a yakın özel şirket battı. Şimdi buna havalimanları da eklenmeye başladı.

Geçmişte yaşanan şirket batışlarından, krizlerden, kazalardan Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ders çıkarıp düzenleme yapmadığı için sorunlarla yaşamaya devam ediyoruz. Ülkemizde kaidesi ve kuralları oturmuş bir havacılık sektörü olsaydı inanın Atlas batmazdı. Pegasus Havayolları da o kazayı yapmazdı.

Havayollarının verdiği teminatları ilk fırsatta 3 milyondan 500 bin dolara çeken, kaptan pilot olma kriterinde uçuş saatleriyle oynayan, tecrübeye önem vermeyen, şirketler için her şey kolaylaştırmaya çalışıp, denetim yapmayan otorite olursa uçaklar kaza yapar, şirketler batar. Hava iş kanunu yok, pilotların yaptığı iş gurubu bir meslek olarak tanımlanmamış. Havacılık sektörü, ancak bu şekilde büyür…

… Murat Ersoy’un sahibi olduğu Atlasglobal, havayolu, teknik bakım ve uçuş akademisi olmak üzere 3 ayrı şirketle sektörde faaliyet gösteriyordu. 3’ü de iflas bayrağını çekmiş durumda. Atlasglobal yaklaşık 4 yıl önce 60 milyon dolar Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) kredi kullanmıştı. Bankalara ve sektöre toplamda 160 milyon dolar civarında borçla sektöre de darbe vurdu. Ama Ersoy’un kendisi de ciddi anlamda para kaybetti.

Atlas’ın kötü yönetim, yanlış yatırımları, yanlış iş modeli (düşük maliyetli ve charter uçuşları ile full service; THY benzer operasyon) iflasını getirdi. Diğer dış etkenler ise bu süreci hızlandırdı.

Şimdi anlamlı soruyu soralım;

Kamu otoritesinin yani Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün her 6 ayda bir şirketleri finansal ve teknik olarak denetlemesi gerekiyor. Atlasglobal denetlendi mi? Denetlendiyse bu kadar borç yükü nasıl birikti? Neden sessiz kalındı? Araştırılması icap etmez mi?”

İflas eden Atlasglobal’in kime, ne kadar borcu var?