MICE sektörünün gelişmesi için önemli başlıklar…

Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir

Last Updated on 28 Şubat 2020 by Turizm Günlüğü

MICE sektörü, dünya turizm gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturuyor. 2019 yılında 51.7 milyon turist ağırlayan Türkiye’nin marka şehirleri, yüksek ziyaretçi rakamlarına rağmen MICE sektöründe en çok tercih edilen 5 şehrinin arasına giremiyor. MICE sektörünün gelişmesi için önemli başlıkları Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir sıraladı.

Kongre, toplantı ve etkinlik turizmi olarak bilinen MICE sektörü, dünya turizm gelirlerinin yüzde 30’unu karşılıyor. Turizmin güçlü olduğu ülkemizde de MICE sektörü tüm dünyada olduğu gibi önemli yerini koruyor.

49 yıldır turizm sektöründe yer alan Dorak Holding iştiraki Dorak MICE’ın Grup Direktörü Tuğçe Aydemir, “Türkiye 2019 yılında 51,7 milyon turisti ağırlayarak dünya altıncısı olmayı başardı. Marka şehirlerimiz ve konumumuzla her yıl daha fazla ziyaretçiyi ülkemize çekiyoruz. Ancak harcamalar ziyaretçi rakamlarıyla karşılaştırıldığında zayıf kalıyor. Uluslararası Kongre ve Konvansiyon Birliği (ICCA) verilerine göre 2019 yılında en çok nitelikli turist çeken beş şehir Paris, Viyana, Madrid, Barselona ve Berlin olarak açıklandı. Bu beş şehrin MICE sektöründe dünya liderliğinde bulunmaları tesadüf değil. MICE sektörü, nitelikli turizmi destekleyerek ülkelerin turizm gelirlerine büyük katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“DÜNYANIN TAM ORTASINDAYIZ”

Türkiye’nin coğrafi konumu gereği oldukça avantajlı olduğuna dikkat çeken Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir, “Biz dünyanın en hareketli pazarlarının bulunduğu Avrupa ve Orta Doğu’nun tam ortasındayız. Konumumuz gereği Asya ve Güneydoğu Asya ülkelerinden de talep alabiliyoruz. Türkiye’ye alternatif olarak görülen Yunanistan, Dubai, Barselona gibi destinasyonlar konum olarak bizlerle aynı avantajları taşımıyor. Türkiye, İstanbul, Antalya, Ankara ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile MICE sektöründe diğer ülkelerden çok daha fazlasını sunabiliyor.

MICE SEKTÖRÜNÜN GELİŞMESİ İÇİN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

MICE sektörünün gelişmesi için önemli başlıkları sıralayan Aydemir, “Türkiye’nin uluslararası kongrelere ev sahipliği yapacak harika bir altyapısı var. Uluslararası etkinliklerin ülkemizde düzenlenmesi için adımları atılmalı. MICE sektöründe İstanbul ve Antalya yeniden merkez olarak yer almalı ve ev sahipliği yapmalı. Biz MICE sektörü yöneticileri olarak da paydaşlarımızla güvene dayalı ilişkiler ve iş ortaklıkları kurmalıyız. Sürdürülebilirlik burada en önemli kavram. Türkiye’nin ve sektörün, güven odaklı ve daimi ilişkilere ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“MICE SEKTÖRÜ EKONOMİNİN HER ALANINI ETKİLİYOR”

Turizm gelirlerinin nitelikli turizm ile artacağının altını çizen Aydemir, “Türkiye 2019 yılında 51.7 milyon turisti ağırladı. Ancak turist harcamaları son 5 yıldır düşüş gösteriyor. MICE sektörü nitelikli turisti ülkemize çekiyor. MICE sektörü çalıştığında otelciler, havayolu şirketleri, restoranlar, teknik ekip, sanatçılar, sunucular, eğitmenler, şirketler, kurumlar ve en önemlisi ülkemiz kazanır” dedi.