Pegasus coronaviruse karşı aldığı önlemleri açıkladı

Tüm dünyada tedirginlik oluşturan yeni tip coronavirus (Covid-19) salgınına karşı havayolu şirketleri önlemler almaya devam ediyor. Bunlardan biri olan Pegasus Hava Yolları da virüs için aldığı önlemleri paylaştı.

  • Alınan önlemler kapsamında Pegasus filosunda yer alan uçaklar, sıklığı artırılmış şekilde ve uluslararası standartlarda, uçak üreticilerinin talimatlarına uygun olarak dezenfeksiyon ediliyor ve koltuk başlıkları düzenli olarak değiştiriliyor.
  • Pegasus ekipleri alınması gereken önlemler ve uygulanması gereken prosedürler hakkında bilgilendirilmiş bulunuyor.
  • Dış hatlardan gelen uçuşlarda Pegasus kabin ekipleri tarafından misafirlere halk sağlığı yolcu tanıtım formları dağıtılıyor ve formların misafirler tarafından doldurulması sağlanıyor. Doldurulan formlar ise uçağın inişini takiben ilgili birimlere iletiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmesiyle gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde, bu uçuşlarda seyahat etmiş misafirlere olası bir durumda daha kolay ulaşılması sağlanıyor. Ayrıca uçaklarda kabin ekipleri ve misafirler için koruyucu maskeler de hazır bulunduruluyor.
  • Şirket İran, İtalya ve Irak’a yapılacak uçuşları da karşılıklı olarak iptal etti.

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, iptal edilen uçuşlar ve önlemler hakkında şunları söyledi:

“Misafirlerimizin mağdur olmaması bizim için çok önemli. Misafirlerimiz, 7 Mart 2020 tarihinden önce alınan ve 31 Mayıs 2020 tarihine kadar olan tüm yurt dışı ve Kıbrıs uçuşlarını 29 Ekim 2020 tarihine kadar olan bir uçuşla değişiklik hizmet ücreti ödemeden değiştirebilir ya da ücretsiz olarak açığa alabilirler.

Uçuşların yanı sıra genel müdürlük kapsamında da bir dizi önlem aldık. Ofisimiz dezenfekte ediliyor, iş güvenliği departmanımız çalışanlara periyodik bilgilendirme ve güncellemeler yapıyor. Farkındalığı artırmak ve korunma yöntemleri hakkında bilgi vermek amacıyla seminerler de düzenliyoruz. Enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji bölümü uzmanlarının gerçekleştirdiği bu seminerler, intranet sistemine yükleniyor ve tüm şirket çalışanları dilediği zaman izleyebiliyor.”