Pandemi açıklaması, mücbir sebebe girer mi?

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı Av. İlker Ünsever, TÜRSAB TV’de yayınlanan “İlker Ünsever ile Turizm Hukuku” programı kapsamında coronavirus nedeniyle ortaya çıkan hukuki tartışma konularını ve soruları değerlendirdi.

Bu haftaki ele alınan sorulardan bir tanesi de Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un “Covid-19’un bir pandemi* olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık” ifadelerinin ardından akıllara gelen “Pandemi mücbir sebep sayılır mı?” sorusunu yanıtladı.

PANDEMİ AÇIKLAMASI MÜCBİR SEBEP MİDİR?

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü’nün yaptığı dünkü açıklamada, “coronavirusün, pandemi olarak nitelendirilebileceğini” belirtildiğine dikkat çeken Av. İlker Ünsever; konuya ilişkin şunları söyledi:

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, bir kanaat belirtiyor. Bu ifadeler, Dünya Sağlık Örgütü Direktörü’nün verdiği brifing ile ilgilidir. Bu açıklamalar dünyada önlenemez; yeni, hızla bulaşan bir hastalık var ve bu hastalık sınır tanımayacak şekilde bütün dünyayı etkileyecek hale geldiği anlamına geliyor. Bu açıklamanın bir mücbir sebebin bütün dünyaya yayıldığı sonucunu vermesi kanaatimce mümkün değil. Kesin bir yargı yok ortada. Buradaki gibi kanaatler, kişisel teşhisler ve kurumsal yorumlar diğer bir ifadeyle bir emre, bir karara dönüşmeyen haller mücbir sebep kavramına girmez.”

MÜCBİR SEBEBE YÖNELİK ÖRNEK  

Avukat İlker Ünsever, açıklamalarının devamında mücbir sebebin ortaya çıkması için örnekler verdi. Ünsever, “Eğer, IATA, ICAO, Avrupa Birliği sivil havacılık kuruluşları uçuşları iptal ederse, o ülkelere yönelik seyahat imkanları ortadan kalkarsa, resmi kararlar alınırsa “mücbir sebep” kavramı ortaya çıkar dedi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ GENEL DİREKTÖRÜ’NDEN YENİ AÇIKLAMA

Ardından program esnasında Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Cenevre’de diplomatlara yaptığı açıklamada, “Eğer ülkeler virüsle mücadele için önlem alırsa COVID-19 “kontrol edilebilir” bir pandemidir” ifadelerini kullandı.

Bugünkü açıklamada dünkü açıklamasına ilaveten “kontrol edilebilir” ibaresi ön plana çıktı.


*PANDEMİ NEDİR?

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.