Türkiye’den 9 Avrupa ülkesine daha uçuş yasağı!

Last Updated on 16 Mart 2020 by Yaşar Çelik

Coronavirus son dakika… Türkiye’de coronavirus vaka sayısı 5’e yükseldi; ek önlemler geldi. Türkiye 13 mart’ta 9 Avrupa ülkesine yönelik uçuşlarını askıya alma kararı aldı.

6 ülkeye daha uçuş yasağı geldi

15 MART SON DAKİKA

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 9 Avrupa ülkesine 17 Mart’a kadar verilen uçuş müsaadesinin öne çekildiğini duyurdu.

Corona virüsü nedeniyle uçuş yasağı konan 9 Avrupa ülkesinden 17 Mart 2020 saat 24:00’e kadar ilan edilen edilmiş olan öğrenci ve turistlerin dönüş uçuş müsadeleri 15 Mart 2020 olarak değiştirilmiştir. Planlanmış seferler dışında izin verilmeyecektir.

SHGM’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

Koronavirüs nedeniyle uçuş yasağı konan 9 Avrupa ülkesinden 17 Mart 2020 saat 24.00’e kadar ilan edilen edilmiş olan öğrenci ve turistlerin dönüş uçuş müsaadeleri 15 Mart 2020 olarak değiştirilmiştir. Planlanmış seferler dışında izin verilmeyecektir.

Uçuş kısıtlaması tedbiri konan Avrupa ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka.

13 MART SON DAKİKA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında alınan yeni önlemleri açıkladı.

Bakan Fahrettin Koca, Türkiye’deki coronavirus vaka sayısının 5’e çıktığını söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise 9 Avrupa ülkesine daha uçuş yasağı kararının alındığını açıkladı.

Bu kapsamda Türkiye’den Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya düzenlenen uçuşların 14 Mart Cumartesi sabah 08:00’den itibaren 17 Nisan 2020 tarihine kadar askıya alındığı açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yaptığı açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Otogarlarda yolcu yoğunluğu başladı. İnsanların mağdur olmaması için D2 belgeli araçların da sefer yapmalarına izin verdik.
  • İstanbul-Ankara yüksek hızlı tren hatlarına ilave hatlar koyduk. Yüksek Hızlı Tren hatlarında 14 bin yolcu ilave kapasitesi oluştu.
  • Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan seferler 14 Mart Cumartesi sabah 08:00’den itibaren 17 Nisan tarihine kadar durduruldu.

BU KARARIN ARDINDAN TÜRKİYE’NİN UÇUŞ YASAĞI KARARI ALDIĞI ÜLKELER ŞU ŞEKİLDE:

3 ŞUBAT: Çin

23 ŞUBAT: İran

29 ŞUBAT: İtalya / Irak / Güney Kore

13 MART: Almanya / Fransa / İspanya / Norveç / Danimarka / Belçika / İsveç / Hollanda / Avusturya


Türk Hava Yolları tarafından iptal edilen uçuşlara ilişkin yaptığı açıklamada; ilgili uçuşlarda bileti bulunan yolcuları için ücretsiz iade ve parkur/tarih değişiklik hakkı tanındığı belirtildi.