Coronavirus’ün İtalya turizmine ilk faturası

İtalya Turizm Endüstrisi Konfederasyonu (Confturismo – Confcommercio) yöneticileri İtalya’da coronavirus (COVID-19) salgınının turizm sektöründe yol açtığı maddi zarara ilişkin ilk öngörülerini paylaştı.

Confturismo – Confcommercio Yönetim Kurulu Başkanı Luca Patané ve Confturismo – Confcommercio Ulusal Başkanı Carlo Sangalli, İtalyan otel ve turizm işletmelerinin faaliyetlerine devam etmelerini ve turizm sektöründeki mevcut istihdam rakamlarının korunması için bundan sonraki süreçte tüm kaynakların kullanılması gerektiğini belirttiler.

İTALYA TURİZMİNİN CORONAVIRUS ZARAR BİLANÇOSU

İlk ön değerlendirmelere göre İtalya turizminin, coronavirus nedeniyle yılbaşından 31 Mayıs’a kadar olan dönemde yaklaşık 10 milyar Euro’luk maddi zarar ve 45 milyonluk ziyaretçi kaybı söz konusu.

Confturismo – Confcommercio Yönetim Kurulu Başkanı Luca Patané

Confturismo – Confcommercio Başkanı Luca Patané, İtalya turizminin; “dramatik bir tabloyla karşı karşıya olduğunu” söyledi.

“İTALYA TURİZMİN RADARINDAN ÇIKABİLİR”

Patane, sektör temsilcilerinin faaliyetlerine devam edebilmesi için kısa süre içerisinde maddi desteklerle güçlü bir nakit akışı sağlanması gerektiğini belirtti.

Confcommercio Ulusal Başkanı Carlo Sangalli ise Qn dergisine verdiği röportajda; “İtalya’nın uluslararası turizm radarlarından tamamen kaybolma riski söz konusu… Salgının kontrol altına alınamadığı her hafta; İtalya turizminin iyileşmesini zorlaştırıcı hasarlar bırakıyor” ifadelerini kullandı. (Kaynak: eturbonews)