İşte coronavirüsün turizmde Çin ve İran pazarına ilk yansımaları…

Coronavirus salgının Türkiye turizmine yönelik zararlarına ilişkin ilk rakamlar ortaya çıkmaya başladı. Şubat 2020 döneminde Çinli turist sayısında yüzde 82 düşüş yaşandı.

Coronavirus (Covid-19) salgınına rağmen Şubat ayında Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısı geçen yılın şubat ayına göre yüzde 3.8 artarak 1 milyon 733 bine yükseldi.

Çinli turist sayısı ise aynı dönemde yüzde 82 azalarak sadece 5 bin 644 oldu.

ASIL ETKİ MART AYI RAKAMLARINA YANSIYACAK

Uçak seferlerinin durma noktasına gelmesinden dolayı coronavirüsün turizmde asıl etkisini mart ayından itibaren göstermeye başlaması bekleniyor.

ÇİNLİ TURİST 31 BİNDEN 5 BİN 600’E KADAR DÜŞTÜ

Covid-19, Çin’de ortaya çıktığından ve bu ülkeye uçuşlar diğer ülkelere göre daha erken durdurulduğundan gözler Çinli turist sayısına çevrildi.

Euronews’un Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilerden düzenlediği habere göre; Türkiye’ye giriş yapan Çinlilerin sayısında şubat ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82 düşüş yaşandı.

Şubat 2019’da 31 bin 074 olan sayı Şubat 2020’de 5 bin 644’a kadar geriledi.

Ocak-Şubat aylarının toplamı dikkate alındığında da Çinli turist sayısı geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 48 geriledi.

ŞUBAT AYINDA 98 BİN İRAN VATANDAŞI TÜRKİYE’YE GELDİ

Coronavirus salgınının oldukça etkili olduğu ve can kayıplarının yaşandığı ülkelerden şubat ayında Türkiye’ye on binlerce turist geldi. Bunların başında İran geliyor.

İRANLI TURİST SAYISINDA %5.63’LÜK ARTIŞ

97 bin 547 İran vatandaşı şubat ayında Türkiye’ye giriş yaptı. İranlı turist sayısında Şubat 2020 döneminde, bir önceki yılın şubat ayına göre %5.63 artış yaşandı. Coronavirus ve uçuş yasaklarının İranlı turist sayılarına etkisi; Mart ayı rakamlarına yansıması ve Mart ayı ile İranlı turist sayılarında düşüş trendinin başlaması öngörülüyor.