KKTC’de karantina süresi doldu, turistler ülkelerine geri döndü!

Rusya – KKTC uçuşları için tarih belli oldu

Last Updated on 28 Mart 2020 by Turizm Günlüğü

Mart ayı başında tatilini geçirmek için Kuzey Kıbrıs’a gelen bir Alman turiste Korona teşhisi konması üzerine 10 Mart günü KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından turistin konakladığı ve birlikte uçuş yaptığı misafirlerin konakladığı üç oteli kapsayan 14 günlük karantina kararı alınmıştı.

750 Alman, İsveç ve Fransız misafirin 14 günlük gözetim süresi dün, gün boyunca bütün misafirlere yapılan sağlık kontrollerinden sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Sağlık Bakanlığının kararı ile 23 Mart 00.00’de sona erdi. Buna bağlı olarak misafirler 24 Mart sabahından itibaren hazırlanan uçuşlar doğrultusunda ülkelerine doğru yola çıktılar.

14 günlük karantina süresince yabancı misafirlerin çok sıkı sağlık gözetiminde tutuldukları ve hastalık belirtisi gösteren misafirlerin süratle Lefkoşa Devlet Hastanesinde muayene edildikleri süreçte tedavi sonrası halihazırda sadece 1 kişinin Corona teşhisi ile tedavi altında olduğu belirlendi. Bundan önce hastaneye kaldırılan 6 turist tedavileri sonucu iyileşmesi üzerine taburcu edildiler.

YİNE GELECEĞİZ

KKTC ve otellerin önemli bir sınavdan geçtiği bu süreçte yabancı misafirler bu süre zarfında Karantina koşulları çerçevesinde kendilerine çok insani ve misafirperver davrandıklarını belirterek otel yönetimine, personele, rehberlerine, KKTC yönetimine ve Kıbrıs Türk Halkına bu zorunlu misafirlik için teşekkür ettiler. Ülkelerine dönmelerinin sevinci ile kendilerine ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs halkına şarkı ve alkışlarla veda eden yabancı turistler, en kısa zamanda tekrar Kıbrıs’a gelerek bu korkulu ve endişeli günlerin acısını çıkaracaklarını belirttiler.

ÜSTEL: KKTC TURİZMİ TOPYEKUN ÇOK İYİ BİR SINAV VERDİ

Süreci başından itibaren yakından takip eden KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Dr. Ünal Üstel “Tarihinde ilk kez bir karantina sürecine giren Kuzey Kıbrıs’ta aniden gelişen ve tehlikeli boyutlara ulaşması muhtemel olan bu vakada çabuk ve kararlı adımlarla Adamızda olası olumsuzlukların önüne geçtik.’ dedi. Oteller, turizmciler, hastaneler, yerel halk ve turistler arasındaki iletişim ağının çok iyi kurulduğunu ve hiçbir kimsenin mağdur olmadan bu süreci atlatmış olmasının, sektörün bileşenlerinin ciddi boyutlardaki maddi kayıplarına tek teselli olduğunu dile getirdi. Üstel, ‘Misafirlerin bu sabah adayı terk ederken, ‘tekrar geleceğiz’ demeleri KKTC misafirperverliğinin en güzel kanıtıdır” dedi.

PİLLİ: BÜTÜN KURALLARA UYULDU

Gerek Kıbrıs halkının sağlığı açışından, gerekli ülkedeki yabancı misafirler açışından Karantina kararının yerinde ve zamanında alındığını belirten KKTC Sağlık Bakanı Pilli, karantina koşullarına harfiyen uyulduğunu belirterek, hiç kimsenin hayatını riske atmadıklarını ama zorlu geçen bu süreçte herkesin katkısı ve fedakarlığı ile başarı ile atlattıklarını dile getirdi.

KKTC tarihindeki bu ilk karantina sürecinin bir daha yaşanmaması dileği ile Korono’dan kaynaklanan hiçbir ölüm vakasının olmamış olmasında, Sağlık Bakanlığının hızlı reaksiyon göstermesi, doktorların ve sağlık personelinin fedakarca çalışması ve Kuzey Kıbrıs Türk halkının tavsiyelere uyarak tedbirli olmasının payının çok büyük olduğunu söyledi.

Turizmciler KKTC’nin bu süreci iyi yöneterek bu sınavdan yüzünün akı ile çıkması güven konusunda büyük bir kazanım olduğunu ve bunun sonuçlarının gelecek yıllara yansıyacağını dile getirdiler.

KKTC’de tüm turistler özel uçaklarla ülkelerine gönderilecek