Adana’da mutlaka görmeniz gereken müze ve ören yerleri

Adana Etnografya Müzesi

Antik Kilikya Bölgesinin en önemli şehirlerinden olan Adana, Hititlerden Osmanlıya, gelmiş geçmiş birçok medeniyetin beşiği konumunda bulunuyor. Bizde binlerce yıllık geçmişe sahip olmasıyla gönlümüzde ayrı bir taht kuran bu yöredeki yer alan müze ve ören yerlerini sizin için kaleme aldık.

İşte Türkiye’nin 81 ilinde bulunan müze ve ören yerleri hakkında küçük bilgilerin yer aldığı il il müze haberlerimizin üçüncüsü ile karşınızdayız. Diğer ikisinin linklerini aşağıda bulabilirsiniz. Beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın. (: Şimdi Yunan mitolojisine göre adını Gök Tanrısı Uranus’un oğlu Adanus’tan alan Adana’nın renkli ve ilginç geçmişini bir nebze de olsa öğrenebileceğimiz bu müze ve ören yerlerini #TGilekeşfet ‘meye çıkıyoruz.


Dikkatinizi çekebilecek diğer müze haberleri ise şöyle:


Adana Arkeoloji Müzesi

1 – Adana Arkeoloji Müzesi

1924 yılında kurulan müze, Türkiye’nin en eski 10 müzesinden birisidir. 1972 tarihinde ziyarete açılan ve uzun yıllardır hizmet veren müze, 2013 yılında Adana Yeni Müze Kompleksi I. Etap çalışmaları kapsamında, Arkeoloji Müzesi’nin teşhir ve tanzim çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte 18 Mayıs 2017 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Müzede, prehistorik dönemden bugüne insanın yaşam serüveninin, dönemlere ait bilgi metinleri, görseller, diaromalar ve canlandırmalar yardımıyla anlatıldığı 8 salon bulunmaktadır. Salonlarda Prehistorik dönem eserleri, Hitit, Asur, Arkaik, Hellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait heykeller, lahitler, steller, sunaklar ve büstler gibi taş eserler, cam, pişmiş toprak ve bronzdan yapılmış çeşitli kaplar, pişmiş toprak ve bronz kandil ve figürinler, silindir-damga mühürler, cam, bronz ve altın takılar ile diğer arkeolojik buluntular yer almaktadır. Teşhir edilen eserler içerisinde özellikle Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda’ya ait taş heykel, Anadolu Hiyeroglif Yazıtlı Stel, Babil Steli, Adana İli Karataş İlçesi’nde denizden çıkarılan bronz Erkek Heykeli ile Roma dönemine ait mermer “Antropoid Lahit” ve “Akhilleus Lahti” dikkat çekmektedir.

Yaz Dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) Açılış Saati: 08:30 – Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi (31 Ekim – 1 Nisan)  Açılış Saati: 08:30 – Kapanış Saati: 17:30
Gişe Yaz – Kış Kapanış Saatleri / Yaz Dönemi: 18:30 – Kış Dönemi: 16:45
Tatil Günleri: Pazartesi Giriş Ücreti: 12 TL
Adres: Ahmet Cevdet Yağ Bulvarı Döşeme Mahallesi No: 7
Tel: 0 322 454 38 55/57

Adana Etnografya Müzesi

2 – Adana Etnografya Müzesi

1845 yılında Kuruköprü mevkiinde inşa edilmiş ve sonradan terk edilmiş olan kilise binasının 1924 yılından sonra müze olarak düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. Bina Arkeolojik ve Etnografya eserlerinin sergilendiği bir müze iken 1972 yılında eserlerin yeni müze binasına taşınmasıyla birlikte kilise restore edilmiştir. Böylece 1983 yılında Etnografya Müzesi’ne dönüştürülmüştür.

Müzede Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan yörüklere ait oldukça zengin eşyalar yer almaktadır. Bahçenin Güney ve kuzey kısmında sade, sikke başlıklı, mecidiye tipi, kavuklu, fes ve barok başlıklı, 17. yy’dan kalma Osmanlı kadın ve erkek mezar taşları bulunmaktadır. Batı kısmında Türk-İslâm eserlerine ait kitabeler sergilenmektedir. Bunlar arasında Misis hanı, Adana Vilayet konağı, Bahripaşa çeşmesi, Taşköprü ve Misis köprüsü tamir kitabeleriyle Osmanlı devlet arması da bulunmaktadır.

Adana Şar Ören yeri

3 – Şar Örenyeri

Hitit, Roma ve Bizans dönemi eserlerinin yer aldığı ören yerinde günümüze yetişebilmiş eserlerin birçoğu Roma dönemine ait olanlarıdır. Bunlar arasında “amfiteatr”; yani kademeli açık hava tiyatrosu dikkat çekmektedir. Buradaki diğer bir önemli eser de Bizanslılardan kalma kilisedir. Kubbesi yıldırım düşmesiyle yıkılmış olan bu tapınak muntazam bir şekilde yontulmuş iri taşlarla inşa edilmiştir. Bu Hristiyan tapınağının ayakta kalan tek bölümü apsis kısmına ait 5 metre yükseklikteki duvardır. Bu binaya ait yerdeki taş bloklar üzerinde çeşitli geometrik motifler ve birinin üzerinde görülen bir haç şekli vardır. Şar’ın geçmişten kalan en kıymetli ve nadide eseri ise “Alakapı”dır. Büyük mermer bloklarla meydana getirilen 6 metre boyunda ve 3 metre enindeki bu yüksek yapının, Ana Tanrıça Tapınağı’nın kapısı olduğu bilinmektedir.

Yaz Dönemi (15 Nisan – 30 Eylül) Açılış Saati: 09:00 – Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi (30 Eylül – 15 Nisan) Açılış Saati: 08:00 – Kapanış Saati: 17:30
Gişe Yaz – Kış Kapanış Saatleri / Yaz Dönemi: 18:30 – Kış Dönemi: 17:00
Tatil Günleri: Her gün açıktır. Giriş ücretsizdir.
Adres: Şar Mahallesi
Tel: 0322 454 38 55

Adana Anavarza Ören yeri

4 – Anavarza Örenyeri

Kozan İlçesi’nin Dilekkaya Köyü sınırları içerisinde yer alan ve bir zamanlar Kilikya Bölgesinde şenliklere ve olimpiyatlara ev sahipliği yapan, “Metropolis” unvanını almış bir kent olan Anavarza; kalesi, mozaikleri, hamamları, kiliseleri, zafer kapısı, su kemerleri, kaya mezarları, stadyumu ve antik tiyatrosuyla 1143 dönümlük bir alana kuruludur.

Anavarza’nın antik kaynaklarda adı Anazarbos, Anazarba, Aynızarba veya Anazarbus olarak geçer. Çukurova’nın en büyük kalesi olma unvanına sahip olan Anavarza Kalesi, Harun Reşit ordularınca garnizon olarak kullanıldığı döneme ilişkin, kitabe ve onarımlar, Bizans ve Geç Ermeni Krallığına ait şapel, her dönemde kullanılan sarnıç ve onlarca kapalı mekanı, tonozlu dehliz ve geçişler, burçlar, nişler, sunak ve adak alanlarıyla bölge uygarlıklarının bir sentezi konumundadır.

Yaz Dönemi (15 Nisan – 2 Ekim) Açılış Saati: 09:00 – Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi (2 Ekim – 15 Nisan) Açılış Saati: 08:30 – Kapanış Saati: 17:30
Gişe Yaz – Kış Kapanış Saatleri / Yaz Dönemi: 18:30- Kış Dönemi: 17:00
Tatil Günleri: Her gün açık. Giriş ücretsizdir.
Adres: Dilek kaya Köyü
Tel: 0322 454 38 55

Adana Atatürk Evi Müzesi

5 – Adana Atatürk Evi Müzesi

15 Mart 1923 tarihinde Atatürk ve eşi Latife Hanım Adana ziyaretleri sırasında Ramazanoğlu Suphi Bey’e ait Tepebağ Konağı’nda (Suphi Paşa Konağı) ağırlanmışlardır. Kamulaştırılıp restorasyonu yapılan bina, 1981 yılında Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir birim olarak hizmete açılmıştır. Müzede Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait bilgiler, çeşitli belgeler ve fotoğraflarla anlatılmaktadır. İki kattan oluşan müze binasının alt katında Çalışma Odaları, Kütüphane, Sofa, Yatak Odası, Basın Odası ve mücahitler Odası yer almaktadır. Üst katında ise Hatay Odası, Silah Odası, Yaver Odası ve Kuvay-i Milliye Odası bulunmaktadır. Geleneksel bir Adana Evi’ni görmek isterseniz, Suphi Paşa Konağı bu anlamda size önderlik edecektir.

Yaz Dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) Açılış Saati: 09:00 – Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) Açılış Saati: 08:00 – Kapanış Saati: 17:30
Gişe Yaz – Kış Kapanış Saatleri / Yaz Dönemi: 18:30 – Kış Dönemi: 17:00
Tatil Günleri: Pazartesi. Giriş ücretsizdir.
Adres: Kayalı Bağ Mahallesi, No: 59
Tel: 0322 359 7866

Adana Misis Mozaik Müzesi

6 – Misis Mozaik Müzesi

Adana’ya 26 kilometre uzaklıkta bulunan ve bugün Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olan Misis Mozaik Müzesi, Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi’nde, 1959 yılından beri faaliyettedir. İçinde Misis Antik Kenti’nden kalma, 4.yüzyıl sonlarına ait bir tapınağın zemin mozaiklerinin sergilenmektedir.

Misis Antik kenti sınırları içerisinde yer alan bazilikaya ait zemin mozaikleri 1956 yılında Misis Höyüğünde kazı yapan Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodore Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından ortaya çıkarılmıştır. Höyükten çıkarılan mozaikleri korumak amacıyla müze kurulmuştur. Bizans devrine ait mozaiklerde Nuh’un tufan esnasında gemisine aldığı hayvanlar betimlenmiştir. Mozaiğin tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde yapılmış bir kümes ve etrafında Nuh Peygamber’in tufanda gemisine aldığı 23 adet kuş ve kümes hayvanları, bu grubun etrafında ise vahşi ve evcil hayvanlar yer almaktadır.

Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi

7 – Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi

Geçmişte birçok restorasyon çalışması geçiren müze 2017 tarihinde Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi olarak hizmete girmiştir. 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı, Gayrimüslimlere kendilerini yönetebilme, okul ve ibadet yerleri inşa edebilme olanağı sağlamıştır. Bu dönemde, Anadolu kentlerinde dikkat çekici ölçüde kilise inşa edilmiştir. Adana Rum Kilisesi, bu süreçte inşa edilen dini yapılardan biridir. Adana ve çevresindeki kiliselerinin çoğu, İstanbul Rum kiliseleri ve Anadolu’nun büyük bölümündeki Osmanlı dönemi kiliseleri gibi üç nefli bazilika planlı olarak inşa edilmişlerdir. Dıştan doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı yapı, içten üç nefli bazilika plan tipine sahiptir. Yapı alanı içine, güneybatı yönündeki dikdörtgen formlu bir kapıdan girilmektedir. Girişin üstündeki üçgen alınlığın iç kısmında güneş (aydınlık)simgesi yer almaktadır. Demir, çift kanatlı kapı yüzeyi, dikdörtgen ve kare alanlara bölünmüş ve ortalarına birer bitkisel bezeme yerleştirilmiştir. Kapı ile üstteki büyük kemer arasında, ortadaki küçük kaş kemerin birleştiği sütun başlığı biçimli süsleme ögeleri yer almaktadır. Yapının, batıdaki kapı üstünde, mermer levha üzerindeki Rumca dokuz satırlık kitabeye göre yapı, 1845 yılında Rum cemaati tarafından yaptırılmıştır.

Yaz Dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) Açılış Saati: 09:00 – Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) Açılış Saati: 08:00 – Kapanış Saati: 17:30
Gişe Yaz – Kış Kapanış Saatleri / Yaz Dönemi: 18:30 – Kış Dönemi: 17:00
Tatil Günleri: Pazartesi. Giriş ücretsizdir.
Adres: Kuru Köprü Mahallesi, Ziyapaşa Bulvarı No: 108
Tel: 0322 454 38 55