Mehmet Nuri Ersoy: 2020 yılında TÜRSAB aidatları alınmayacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, corona virüs nedeniyle turizm sektöründe ortaya çıkan olumsuzlukları en aza indirmeye yönelik atılan adımları, alınan önlemleri açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNNTürk kanalında Dicle Canova’nın konuğu olduğu program kapsamında, coronavirus salgının yol açtığı olumsuzluklara yönelik turizm sektörü için alınan önlemleri ve destekler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Önümüzde 15 Nisan gibi çok kritik bir tarih var. 15 Nisan’a sizin nasıl gireceğiniz, dünyanın nasıl gireceği, bize yolcu tedariği yapacak ülkelerin nasıl gireceği çok önemli. Oraya ne kadar iyi girerse Türkiye sonrası çok daha iyi gelişecek…

“SEZON AÇILIŞI MAYIS SONUNA ERTELENECEK”

  • Bizim öngörümüz sezon açılışının Mayıs ayının sonuna erteleneceği yönünde… Ama Ramazan Bayramı bizim için bir başlangıç olabilir. Ramazan Bayramı ile iç turizm hareketleriyle turizm hareketlerinin başlayacağını umuyoruz.

“EN AZ İPTALLER TÜRKİYE REZERVASYONLARINA YAŞANIYOR, DİYORLAR”

  • Bu sene 58 milyon gibi bir hedefimiz vardı. Bunu tabi ki bu sene yakalayamayız. Ama ben yurt dışındaki tur operatörleriyle de konuşuyorum. İptallere bakıldığında en az Türkiye iptal oluyor diyorlar. Az sayıda satış başladı diyorlar. Orada da Türkiye satışları diğer ülkeler ile kıyaslandığında açık ara önde diyorlar.

“BU KRİZ SÜRECİNDE ELİMİZDEKİ EN İYİ ARAÇ TTGA”

  • Bu kriz sürecinde elimizdeki en iyi araç Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı olacak. Tanıtım Ajansı ile bu süreç bittiğinde hızlı bir şekilde tanıtım yapacak ve kaybettiğimiz sayıları yukarı doğru çekeceğiz.

TURİZM SEKTÖRÜNÜ İLGİLENDİREN DESTEKLER

  • İlk etapta vergi ödevlerinin ötelenmesi söz konusu… KDV, muhtasar beyannameleri, SGK bildirim beyannamelerinin ödemeleri Nisan – Mayıs – Haziran’a denk gelen ödemelerin 6 ay faizsiz şekilde ötelendi. Bizim paydaşlarımızın hepsi bu maddeden yararlanabiliyorlar.
  • Döviz getirici işlem yapan seyahat acentaları için ve konaklama sektörü için Eximbank kredileri var. Onlara ilave limitler sağlanıyor. Burada da Kredi Garanti Fonu kefalet oranı %80’den %100’e çıkarıldı.
  • Özellikle seyahat acentalarını ilgilendiren otel+acenta “avans geri ödeme kredisi” diye… Biz Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile çalışarak bir kredi fonu oluşturduk sadece turizmcilere özel… Biliyorsunuz sezon başlangıçlarında satışlar da iyi gittiği için acentalar otelcilere belli avanslar ödediler. fakat sonra rezervasyonlar iptal olunca acentalar sıkışmaya başladılar. Buna yönelik şöyle bir kredi paketi oluşturduk. Otellere avans geri ödeme kredisi diye bir kredi veriyoruz. bu kredi ile acentalara yapamadıkları avans ödemelerini yapmalarını sağlıyoruz. 6 aylık bir kredi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na direkt başvuruluyor. 27 Mart ve öncesi gerçekleşmiş olan, acentaların otellere yapmış olduğu ödemelerle ilgili avansların geri ödenmesine olanak sağlanan bir kredi paketi.
  • Konaklama Vergisi’nin uygulanma başlangıç tarihi 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

ACENTALARA AİDAT MÜJDESİ

2020 yılında TÜRSAB aidatları alınmayacak. Bunu da Torba Yasa teklifine ekledik. Her an Meclis’ten çıkabilir. TÜRSAB’ın da onayıyla yaptık. Bu yıl için seyahat acentalarının TÜRSAB’a aidat ödemeleri gerekmiyor.

“ASKIDAKİ PERSONEL KISA ÇALIŞMADAN FAYDALANABİLİR”

  • Turizm sektöründeki askıdaki personel de kısa çalışma programına dahil edilmesini sağladık. Özellikle turizm işletmelerine buradan duyuyorum askıdaki personelini hemen çağırsınlar, işe girişlerini yapsınlar ve kısa çalışma ödeneğinden yararlandırsınlar. Yapılan düzenleme ile turizm işletmeleri ek başvuruda bulunabilecek.

SEKTÖRDE DÜZELME NASIL OLACAK?

Önce ülkemizi kontrol altına alacağız; ülkemizdeki yangını söndüreceğiz, ülkemizdeki durumu düzelteceğiz. Daha sonra bize yolcu tedariği yapan ülkeleri izliyor olacağız. Bunlardaki düzelmelerle de hava trafiği başlayacak. İlk etapta uçuşların, uçuş trafiğinin Asya’dan başlayacağını öngörüyoruz. Sonra Rusya ve Rusça konuşan ülkelerden hava trafiğinin başlayacağınız düşünüyoruz. Ve sonrasında Orta Avrupa ve son olarak da Batı Avrupa ve İngiltere’den başlayacak. Mayıs sonlarına doğru Ramazan Bayramı itibariyle biz toplum olarak disiplinli bir şekilde götürebilirsek içeride de trafik başlamış olacak. Her hafta buna dış hava trafiği de eklenerek Haziran sonuna doğru tamamen düzeleceğini öngörüyoruz.