Oruçoğlu Thermal Otel yeni projeler için İstanbul ofisini hizmete açtı

Last Updated on 10 Nisan 2020 by Yaşar Çelik

Oruçoğlu Thermal Resort Otel Yönetim Kurulu Başkanı’nın turizm danışmanlığını yürüten Kerem Canarslanlar, otel grubunun pazarlama ve satış alanında hayata geçireceği projeler, otel grubunun İstanbul’daki yeni yapılanması hakkında açıklamalarda bulundu. İşte Oruçoğlu Thermal Oteli’nin yol haritası… 

Türkiye’de termal turizminin önde gelen konaklama markalarından Oruçoğlu Thermal Resort, İstanbul yapılanmasına ağırlık verdi. Oruçoğlu Thermal Resort, Anadolu yakası Bağdat Caddesi’ndeki yeni ofisiyle İstanbul acentelerine yönelik çalışmalar yürütecek.

Oruçoğlu Thermal Resort Otel Yönetim Kurulu Başkanı’nın Turizm Danışmanı Kerem Canarslanlar, markanın yeni hedeflerini ve yürütecekleri yeni çalışmaları Turizm Günlüğü’ne anlattı.

Söyleşimizin konusu bir süre sonra, coronavirus salgınına ve bundan sonraki süreçte konaklama sektörüne yönelik etkilerine geldi. Konaklama sektöründe uzun yıllar çalışmalar yürüten Kerem Canarslanlar, otellerde yaşanacak değişime yönelik öngörülerini paylaştı.

—O—

Öncelikle kısaca sizi tanımak isteriz?

1999 yılında finans sektörü ile iş hayatına atıldım. 6 yıl bankacılık deneyiminden sonra 2004 yılında Anemon Oteller grubu ile turizm sektörüne adım attım. Anemon grubunun Eskişehir, İstanbul, Afyon gibi şehir otellerinde otel genel müdür yardımcılığı ve genel müdürlük görevlerini 10 yıl kadar yerine getirdim. Bu grupta en son, 2014 yılında Anemon Afyon Oteli’nin Genel Müdürlüğü’nü yerine getirdikten sonra Türkiye’nin ve Afyon şehrinin ilk beş yıldızlı termal oteli olan Oruçoğlu Thermal Resort’de genel müdür olarak 1 yıl görev yaptım.

Eskişehirli olmam ve Eskişehir’in ilk termal otel olması nedeniyle 2015 yılında Rixos Hotels grubunun Eskişehir’deki otelinde iki yıla yakın Genel Müdür Yardımcılığı ve Inch. Genel Müdür görevlerini yerine getirdim.

Daha sonra 2017 yılının başında uluslararası Hilton markasının Doubletree by Hilton Eskişehir otelinin iki yıl Pre-Opening Genel Müdür görevini tamamladıktan sonra o günden bugüne kadar geçen süreçte turizm danışmanlığı konusunda otellere profesyonel bir şekilde yatırım ve işletme danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2020 yılının Nisan ayında itibaren de Oruçoğlu Thermal Otel Yönetim Kurulu Başkanı’nın “turizm danışmanı” olarak göreve başladım.

Oruçoğlu Otelcilik hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Kaç otelleri var ve toplam kaç yatak kapasitesi söz konusu? Yatırımcıları kim ve otelleri nerede yer alıyor?

Oruçoğlu Thermal Resort Oteli 1992 yılında Türkiye’nin ilk beş yıldızlı termal oteli olarak temellerini attı.

Köklü ve değerli bir geçmişi olan Oruçoğlu Termal otel, rahmetli İsmet Oruç ve Yılmaz Oruç kardeşlerin çabalarıyla Türkiye Turizmi’ne armağan edildi.

%100 yerli ve Afyonkarahisarlı olan bu yatırımı şu anda bayrağı teslim alan ikinci kuşak aile üyeleriyle, emin adımlarla yine bir çok konuda öncülük ederek işletmeciliğine devam etmekte…

306 ODASIYLA KONUKLARINA HİZMET VERİYOR

Oruçoğlu Termal Resort tabiatın tüm zenginlikleri içerisinde 110 bin m2 alanda kurulmuş ve yürüyüş parkurları olan, açık hava spor alanları ile yemyeşil bahçesinde, otelin her yerinde sağlık dolu termal suyu, açık ve kapalı yüzme havuzları, SPA’sı, gelişmiş tedavi merkezi ve kapsamlı spor merkeziyle hizmet vermektedir.

Otelimiz, misafirlerinin konforu için döşenmiş farklı beklentilere uygun 306 odasıyla, birbirinden lezzetli tatlar sunan zengin mutfaklarıyla ve her şeyi düşünülmüş, bölgenin en büyük balo ve toplantı salonlarıyla güler yüzlü personeli ve konuksever hizmet anlayışımızla hizmetlerimize devam etmektedir.

Oruçoğlu Termal Resort, sizinle ve ekibinizle yeni bir yapılmamaya giderek İstanbul’da bir ofis açtı. Bu ofisin sorumlusu olarak İstanbul hedefleriniz, İstanbul acentelarına söylemek istedikleriniz ve hedeflediğiniz pazarlar hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle bu kadar köklü bir turizm otelcilik geçmişi olan Oruçoğlu Ailesi’nin önemli bir parçası olmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim.

“ORUÇOĞLU THERMAL RESORT’U HEM TERMAL HEM DE ETKİNLİK MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Bizim böyle bir yapılanmaya gitmemizin ana hedefi satış ve pazarlama faaliyetlerimizi, İstanbul gibi potansiyeli yüksek olan bir şehirde paydaşlarımız olan acentelarla, şirketlerle daha yakın temasta olmak ve iletişimimizi daha güçlendirerek Afyonkarahisar’daki otelimizin hedeflerine ulaşmada daha etkin bir rol almayı sağlamaktır.

Anadolu yakasının en işlek caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi’nde yeni bir ofis kiralayarak faaliyetlerimize başlamış bulunmaktayız.

Biz burada Otelimizin satış ve pazarlama faaliyetlerini, kendi markamız olan OrTravel acentesini ve call center merkezimizin yeniden yapılanması konularındaki süreçlerimizi yönetmeye başladık.

İstanbul’daki toplantı ve iş turizmi odaklı çalışan acentelerle temasa geçerek Oruçoğlu Thermal SPA&Resort’u hem termal hem de etkinlik merkezi yapmak faaliyetlerimize başladık.

“PAYDAŞLARIMIZLA GÜZEL İŞLER BAŞARACAĞIZ”

Gündemimiz nedeniyle (Covid-19) ofisimizde aktif olarak bulunamasak da “remote work” modeliyle işlerimize ve hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımıza ciddi bir şekilde başladık.

Tüm paydaşlarımızla (acentelar, şirketler) yenilikçi ve inovatif düşünce yaklaşımlarımızla, birlikte güzel işler başaracağımıza olan inancımız tamdır. Bu dönemin bizler için birliğin, beraberliğin artması gereken günlerin olduğunu ve her zamankinden daha fazla birbirimize destek olmanın zamanı olduğunu tüm acenteci ortaklarımızla paylaşmak isterim.

Coronavirüs sonrası otelcilikte sizce neler değişecek? Konaklama sektörünün en önemli önceliği sizce ne olacak? Ortak alanlar kapanacak mı?

Bu konudaki benim görüşüm Covid-19 ile birlikte özellikle otellerin hijyen standartlarında köklü değişiklikler olacaktır. Hijyen konularına gerekenden daha fazla hassasiyet gösterilecektir. Devletin de bu konuda yönlendirmeleri ve yaptırımları olacağını düşünmekteyim. Önceliğimiz eskisinden daha fazla hijyen olacaktır. Bu konuda başta tüm personellerimizin hijyen eğitim süreçlerine önem vererek; hazırlıklarımıza da başlamış olacağız.

Risk planlarımızı yapmak, risk süreçlerine uygun prosesleri belirlemekte önemli bir konumuzdur.

“ÖNEMLİ OLAN BU KRİZ SÜRECİNİ PANİK HAVASI YARATMADAN YÖNETMEK”

Ortak alanlarda özellikle; SPA alanları, açık ve kapalı havuzlar gibi hijyen yönetimi riskli olanlar yerlerin seyahat konaklama talepleri başladığında ilk etapta bu alanların açılmayacağını ve misafirler tarafından belli bir süre kullanılmayacağını öngörmekteyiz. Bu konuda yakından takip ettiğimiz ve önem verdiğimiz Sağlık Bakanlığımızın kıymetli Bilim Kurulu Üyeleri’nin tavsiyelerini, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bültenlerini yakından takip ederek önlemlerimizi almaya başladık.

Uluslararası kabul görmüş, Sağlık Bakanlığımız tarafından onaylanmış hijyenle ilgili tüm dezenfektan malzemeleri de kullanmaktayız.

Dikkat ettiğimiz diğer önemli bir konu da tedbir ve süreçlerin sürdürülebilir ve yönetilebilir olmasıdır. Bu algıyı iyi yönetmek ve bir panik havasında olmadan misafirlerimize bunu doğru hissiyatlarla yönetmemiz çok önemlidir.

Konaklama sektörünün en önemli hizmeti olan F&B sektöründe coronavirüs sonrası neler değişecek? Robot kullanımı artacak mı? Açık büfeler kalkacak mı?

Yiyecek ve içecek hizmetlerimizde en önemli konumuz kalabalık ortamlar nedeniyle restoranlarımız olacaktır. Özellikle resort, “her şey dahil” sistemde belirli kısıtlamalara gidileceği aşikardır. Ama bire bir hizmet vermek odaya servis gibi konuları yönetmek operasyon açışından oteller için mümkün değildir. Bu sebeple açık büfelerde daralmalara gidilerek sosyal mesafe kuralları ve zaman dilimleri içerisinde misafirlerimizin ek tedbirlerle açık büfeyi kullanmalarını ve bu süreçleri yönetmek durumda kalacağız.

Robot kullanımları değişen global teknolojik faaliyetler içerisinde kısa zamanda her sektörümüzde olacak ve vazgeçilmez bir hale gelecektir. Teknolojik süreçleri yakından takip eden, teknolojik yatırımlara önem veren otel işletmeleri bu dönemde daha önde ve farkındalık yaratarak bilinirliklerini de arttıracaklardır.

Eklemek istedikleriniz?

Umarım kısa zaman içerisinde normalleşme süreçlerine girer, bireysel ve toplumsal olarak dersler çıkararak; eski günlerimize bir an önce döneriz. Çevre bilincinin en üst seviyede olduğu sağlıklı günler ve seyahatler dilerim.