CEO Göral, ikinci pist ve yeni terminal için tarih verdi

Ersel Göral

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Ersel Göral, Youtube kanalı Boarding Info’nun konuğu oldu. Ersel Göral, sivil havacılığın mevcut durumu ve geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Ersel Göral, Youtube Kanalı Boarding Info’ya konuk oldu.

Coronavirus krizi nedeniyle kapılarını kapatan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, bu sürenin pistin bakımı için değerlendirildiğini aktaran Göral, ikinci pist ve metro inşaatının ne zaman tamamlanacağını aktardı.

Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Ersel Göral’ın açıklamaları kapsamında öne çıkan başlıklar:

TÜRKİYE SİVİL HAVACILIĞININ 8-9 MİLYAR DOLARLIK BİR KAYBI OLACAK

Türkiye’de sivil havacılık sektörü yıllık 30 Milyar Dolar değer yaratıyor. Bu da GSYİH’nın yüzde 4 gibi önemli bir yüzdesi anlamına geliyor. Kriz nedeniyle 8-9 Milyar Dolarlık bir kayıp olacak ki bu elbette marjinal bir rakam.

UÇUŞLAR İÇİN İYİ VE KÖTÜ SENARYO

Mayıs’ın ikinci yarısında, özellikle Ramazan Bayramı ile iç hat trafiğinin canlanacağını düşünüyoruz. Dış hat trafiğinin başlama tarihini Temmuz ortası olarak öngörüyoruz. Kötü senaryoda ise bu tarihlerin 2 ay ötelenmesi söz konusu olabilir.

SABİHA GÖKÇEN’İN CORONAVİRUS KAYBI

Sabiha Gökçen’in kaybı iyimser senaryoda 100-120 Milyon Euro; krizin daha uzun sürmesi ve yolcunun yeniden dönüşünün 3-4 ay ötelendiği kötü senaryoda ise kaybımız 150-180 Milyon Euro’ya çıkabilir.

SABİHA GÖKÇEN’DE 2. PİST NE ZAMAN BİTİRİLECEK?

Kasım 2020’de pist tamamlanıp hizmete başlayacak. Şu an havalimanı kapalı olduğu için; gece saatlerinde kısıtlı zamanlarda yapmaya çalıştığımız aktif pistin bakımını da şu an gerçekleştiriyoruz. Kasım 2020’de aktif 2 pist ile hizmet vermeye başlayacağız.

YENİ TERMİNAL NE ZAMAN AÇILACAK?

Yeni terminal ve uydu terminali yatırımını 1 sene ötelemek zorunda kaldık. 2023’te 2 pist ve 2 terminal ile hizmet verip, yıllık yolcu sayımızı 65 milyona çıkaracağız.

YENİ TERMİNAL PEGASUS’A MI TAHSİS EDİLECEK?

Pegasus, elbette yeni binaya geçmek istiyor. Biz de bu talebe sıcak bakıyoruz. Eğer bu şekilde bir karar alınırsa, her iki terminalde de hem iç hem de dış hat uçuşları gerçekleşmiş olacak. Pegasus ile beraber Pegasus’un interline anlaşmaları olduğu havayolları da transit, transfer hizmetlerinin kolaylığı açısından yeni terminale almamız muhtemel. Pegasus terminali demek için erken; görüntüde, fonksiyonu ve kullanım anlamında Pegasus terminali demek mümkün.

SABİHA GÖKÇEN’E METRO İNŞAATI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Metro inşaatında hedef 2020’nin sonunda bitirmekti. Kriz durumu mutlaka bir gecikmeye sebep olacaktır. (AirportHaber)