Ruslar bu yılki yaz tatilleri için kararlarını verdiler

Last Updated on 23 Nisan 2020 by Yaşar Çelik

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin anketi Rusların, bu yılki yaz tatili planlarını ortaya koydu.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTsIOM) Devlet Kurumlarıyla İlişkiler Direktörü Kiril Rodin, düzenlenen basın toplantısında, geleneksel olarak her yaz mevsimi öncesinde ülke vatandaşlarına tatili nerede geçirmeyi planladıklarını, yaz mevsimi bitince de tatilin nasıl geçtiğini sorduklarını belirterek, bu yıl yaz mevsimi öncesi anket çalışmasını mart ve nisan olarak iki aşama halinde gerçekleştirdiklerini anlattı.

BİN 600 KİŞİYE SORULDU

Telefon yoluyla yapılan anket çalışmasına 18 yaş üstü 1600 kişinin katıldığını söyleyen VTsIOM yetkilisi, vatandaşlara önümüzdeki Mayıs ayında veya yaz aylarında nereye gitmeyi planladıklarının sorulduğunu kaydetti.

Sputnik’in aktardığı habere göre; Nisan ayında ankete katılanların yüzde 57’si yaz tatilini evde, yüzde 35’i yazlığında geçirmeyi, yüzde 11’i Rusya içinde başka bir kentte veya köyde, yüzde 6’sı Rusya’nın Karadeniz bölgesinde, yüzde 4’ü Kırım’da, yüzde 3’ü yurt dışında, yüzde 2’si eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinde, yüzde 1’i de Baltık ülkelerinde geçirmeyi planladığını belirtti.

TÜRKİYE İLK SIRADA

Yurtdışına gitmeyi planlayanların yaz tatili için seçtiği ülkelerin başında Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır geliyor.

Bununla birlikte ankete katılanların yüzde 26’sının, yaz tatiline yönelik planlarının değiştiğini bildirirken sebep olarak coronavirus, Dolar ve Euro kurundaki artış, karantina ve ülkeden çıkış yasağı gösterdi.

Rus turistlerin Türkiye’ye geleceği tarih belli oldu