Dört havayolu firmasındaki hisselerini sattı

Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO'su Warren Buffett

20. yüzyılın en başarılı yatırımcıları arasında gösterilen Warren Edward Buffett, dört havayolu firmasındaki hisselerini sattı.

Berkshire Hathaway şirketinin sahibi Warren Buffett, Cumartesi günü hissedarlarına verdiği demeçte, ABD’nin en büyük dört havayolu şirketindeki hisselerini sattığını duyurdu.

Haber.aero’nun aktardığına göre, Amerikalı yatırım şirketi Berkshire Hathaway, Delta Air Lines’ın yüzde 11, American Airlines ve Southwest Airlines’daki yüzde 10, United Airlines’daki yüzde 9 hissesini sattı.

Buffett, şirketin dört şirkete yaklaşık 7-8 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi.

BUFFETT’DAN ÖNGÖRÜ VE DEĞERLENDİRMELER

Coronavirus salgınının ortaya çıkmasıyla havacılık sektörüne talep olmamasına dikkat çeken Buffett, “değer biçmede hata” yaptığı sonucuna vardığı için bu hisselerini satmaya karar verdiğini belirtti.

Buffett, “Ciddi bir kayıpta bile parayı çıkardık, biz şirkete fon sağlamayacağız… Gelecekte havayollarının para biriktireceğini düşünüyoruz” dedi.

Buffet’ın sözlerine şunları da ekledi: “Ben yanlış olabilirim ve umarım yanılıyorumdur. Çok büyük bir şekilde havacılık sektörünün değiştiğini düşünüyorum ve dört şirketin her birinin en azından ortalama olarak 10-12 milyar dolar borç alacağını düşünüyorum.”