Satılık ev ilanı vermek yasaklanıyor

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için geri sayım başladı. Artık kiralık ve satılık daire ilanları internetten sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilebilecek. Yetki belgesi olmadan ilan verenlere 25 bin TL para cezası kesilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından ilk olarak 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak süreçte düzenlemeler için çok kez yürürlüğe giriş tarihi ertelenen Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyuruldu. Yeni bir erteleme kararı çıkmadığı sürece taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olacak.

Düzenleme ile birlikte internet üzerinden sahibinden satılık ve kiralık daire ilanları da bu kişilerin yetki belgesi olmaması nedeni ile otomatik olarak yasaklanmış olacak. Taşınmaz ticaretiyle uğraşmayan vatandaşlar için kendi adına tescilli taşınmazları satarken ya da kiralarken yetki belgesi alma zorunluluğu bulunmuyor.

Emlak365.com’un haberine göre; emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin TL para cezası kesilecek. Yetki belgesi almayan emlakçıların da çalışmalarına izin verilmeyecek. Emlakçılık yetki belgesi almak isteyen kişilerin ise mutlaka belirli kriterlere sahip olmaları gerekiyor.