Havaalanında 40 saniyelik test ile yolculuk mümkün hale gelecek

Tüm dünyanın korona ile yaşamaya alışmaya çalıştığı bu günlerde Hong Kong Havaalanında yolcuları, personeli ve binaları dezenfekte etmek için çeşitli çözümler deneniyor. Bu çözümlerin en dikkat çekeni 40 saniye gibi kısa bir sürede giysilerdeki ve dış vücuttaki bakterileri %99’a kadar ortadan kaldıran “Clean Tech” isimli makine oldu.

Şu an için yalnızca havalimanı personelinin test ettiği makineden olumlu sonuçlar alındığı takdirde yolcuların da hizmetine açılabilir.

Peki “Clean Tech” nasıl çalışıyor?

  • Öncelikle kabin içerisine giren kişinin ateşi ölçülüyor, bildiğiniz gibi Covid-19 un en önemli belirtilerinden birisi ateş.
  • Ardından içeri giren kişinin kıyafetlerine püskürttüğü sprey ile bakterilerin ölmesini sağlanıyor.
  • Sistemin bir diğer özelliği ise hiçbir yere temas etmenize gerek kalmadan çalışıyor olması.
  • Yüzünüzü algıladıktan sonra kapılarını otomatik olarak açıyor. Clean Tech’in içerisindeki antimikrobiyel kaplama ve basınç sistemi sayesinde bir sonraki kişiye bakterilerin taşınmasını engelliyor.

TEMİZLİKTE OTONOM ROBOT KULLANIMI YAYGINLAŞACAK

Clean Tech’in yanı sıra havaalanın temizliğinde otonom temizlik robotları da kullanılmaya başlandı. Hava alanı yönetiminin yapmış olduğu açıklamaya göre, akıllı sterilizasyon robotları yaydığı ultraviyole ışın sayesinde ortamdaki bakterilerin %99.99’unu on dakikadan kısa bir süre içerisinde öldürüyor.

GÖRÜNMEZ ANTİMİKROBİYAL KAPLAMA TÜM HAVA LİMANINA UYGULANACAK

Son olarak, Havaalanı otoritesi hizmet sunumu müdür yardımcısı Steven Yiu; sık temas edilen yerlerde tehlike yaratabilecek mikropları, bakterileri ve virüsleri yok etmek amacıyla yüzeylere uygulanan görünmez bir antimikrobiyal kaplama için pilot testler gerçekleştirilmeye devam edildiğini açıkladı.

Bu kaplamanın, tutacaklar, yolcu otobüsleri, akıllı check-in makineleri ve check-in kontuarları, tuvaletler, terminaldeki oturma alanı, bagaj arabaları ve asansör düğmeleri gibi “yüksek temas” yüzeylerine uygulanması planlanıyor.

Eğer testlerden başarılı sonuçlar elde edilebilirse havayolu kullanarak seyahat edecekler için umut vadeden günler kapıda demektir.