İstanbul Havalimanı’nda 3. pist ne zaman açılacak?

İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, 9 Mayıs 2020 tarihinde katıldığı televizyon programında İstanbul Havalimanı’nda alınacak coronavirus tedbirleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, CNNTürk’te yayınlanan “Hakan Çelik ile Haftasonu” programına konuk oldu.

Kadri Samsunlu, coronavirus ile mücadele kapsamında İstanbul Havalimanı’nda alınan tedbirler ve yeni uygulamalar hakkında açıklamalarda bulundu. Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nda açılması planlanan 3. pistin açılış tarihini de paylaştı.

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA ALINAN CORONAVIRUS ÖNLEMLERİ

Terminale giren herkes maske takmak zorunda. Terminalde maskenin sürekli takılı olması gerekiyor, aksi takdirde müdahale edilecek. Müşterilerle çok fazla temas halinde olan personellerimiz maskeyle birlikte siperlik de takacaklar. Bazıları eldiven takacaklar. Her noktada termal sistem kullanılacak.

Sosyal mesafe uyarıları tüm alanda var. Yolcuların Covid-19 kurallarına uygun şekilde terminalde bulunmaları sağlanacak. Alanda dolaşan bir hijyen takımımız olacak.

YEME-İÇME ALANLARINDAKİ TEDBİRLER

Yemek alanlarında da sosyal mesafenin korunmasını sağlayacağız. Masalar arasında gerekli mesafeler sağlanacak. Aileler noktasında tek masa kullanımına izin verilecek. Tek gelen yolcuların masalarda yüz yüze gelmemelerini sağlayacak tedbirleri sağlayacağız.

“YOLCULAR İKAMET EDECEKLERİ ADRESİ BİLDİRECEK”

Yolcular gelecekleri yerlerin adreslerini havalimanlarında bildirecekler. Havalimanı girişlerine özel dezenfektanlı paspas koyulacak. Bu paspasla virüsün ayakkabı ile taşınmasını engellenecek. Tüm terminalde dezenfektan cihazları olacak.

AZ RİSKLİ – YÜKSEK RİSKLİ BÖLGELERDEN GELEN YOLCU BÖLÜMLERİ

İstanbul Havalimanı’nın büyüklüğü bu süreçte avantaj olacak. Ülke içindeki şehirler risk bölgelerine bölünecek. Az riskli bölgelerden gelen yolcular ile yüksek riskli yerlerden gelen yolcuların farklı bölümlerden uçmasını sağlayabilecek şekilde terminali düzenleyebiliriz.

SAĞLIK PASAPORTU TARTIŞMASI

Sağlık pasaportu olursa olumlu bir katkısı olur. Antikor üreten insanlar rahatça seyahat edebilmeli. Sağlık Bakanlığı’ndan test ünitesi kurulması yönünde bir talepte bulunduk. Yurt dışından gelen yolcuların test yapıldıktan sonra ülkeye girmesini önerdik. Bakanlıktan bu konuda olumlu yanıt aldık, test için 24 saatlik bir süre gerektiği bize iletildi.

HAVALİMANINDA MASKE VE ELDİVEN SATIŞI OLACAK; AMA…

Havalimanında maske ve eldiven satışı için belirli noktalar olacak. Ama yolcular maskesiz içeriye giremeyeceği için sadece yedek olarak havalimanından maske ve eldiven temini yapabilirler. Eldiven ve maske olmadan kesinlikle havalimanına gelmeyin.

3. PİST NE ZAMAN AÇILACAK?

3. pistin devreye girmesiyle taksi süresi kısalacak. Pist havalimanına büyük avantaj sağlayacak. 18 Haziran’da 3. pist açılacak. (Airporthaber)