Turizm Bakanı normalleşme sürecinin detaylarını açıkladı

Bakan Ersoy: Güzel Bir Haberimiz Var
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Last Updated on 11 Mayıs 2020 by Yaşar Çelik

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektöründeki normalleşme sürecine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

CNN Türk ekranlarında Hakan Çelik’in konuğu olan Bakanı Ersoy, otellerin Haziran’dan itibaren açılacağını, her şey dahil sisteminin kalkmayacağını, açık büfelerde aşçıların yemekleri tabaklara koyacağını belirterek şu önemli açıklamalarda bulundu:

132 MADDELİK SERTİFİKASYON BELGELENDİRME PROSEDÜRÜ

  • Sertifikasyon belgelendirme prosedürü hazırladık. 4’lü gruptan oluşuyor. Birinci grupta havayolları ve havaalanları var. İkinci grupta oteller, konaklama tesisleri, müze-ören yerleri ve restoranlar var. Üçüncü grupta turizm taşımacılığı var. Dördüncü grupta ziyaretçi dediğimiz yolcular var. 132 maddelik bir kriter. Sadece konaklama ve restoranlarla ilgili olan kısmı. www.tga.gov.tr‘de maddeler halinde yayınlandı.

“İŞLETMELERE EKSTRA BİR YÜK BİNDİRMİYORUZ”

  • Kriterlerin başında sosyal mesafe yer alıyor. Sosyal mesafede 1.5 metre kuralı var. Hijyen önlemleri alınıyor. Personelin pandemi eğitimi alması gerekiyor. Tüm bu yapılanların düzenli denetlenmesi gerekiyor. Özellikle hijyen servisi veren kurumlar var. Bunlar Türkiye’nin yatak kapasitesinin yüzde 80’ine hizmet veriyorlar. İşletmelere herhangi bir ekstra yük bindirmiyoruz.

OTELLERDE CORONASIZ ALANLAR SERTİFİKALANDIRILACAK

  • Sertifikalar her ay tesislere asılacak. Karekod olacak. İşletmenin denetim geçmişini görebileceksiniz. Uluslararası kuruluşlar olmazsa olmaz diye nitelendirilen kuralların tamamı sertifika kapsamında uygulanacak.
  • Sertifikasyon da yeterli değil. Salı günü genelge yayınlayacağız. Bir niyet mektubu hazırladık. Bize yolcu tedariği yapan ülkelerin tamamına niyet mektubu gidecek. Mektubun içeriğinde sertifikasyon detayları olacak. Sağlık altyapımızın detayları olacak. Yoğun bakım yatak sayılarımız, ambulans sayılarımız gibi.

KARŞILIKLI HAVA TRAFİĞİ BAŞLATILACAK

  • Karşılıklı hava trafiğini başlatacağız. Sağlık Bakanlığı’mız yoğun kullanılan alanlarda test merkezi oluşturuyor. Her gelen yolcu test edilecek.
  • Önce iç turizmle ufak ufak başlayacağız. Haziran itibarıyla hava trafiği açılmaya başlar.

OTELLER KADEME KADEME AÇILACAK

  • Oteller bizim yayımladığımız yükümlülüklere uymak zorunda. Otelleri yavaş yavaş kademe kademe açacağız.

HER ŞEY DAHİL SİSTEM BOYUT ATLIYOR

  • Her şey dahiller kalkacak diye bilgi kirliliği oluyor. Böyle bir şey yok. Her şey dahil sistemi kaldıracak durum yok. Açık büfelerdeki sunum sistemi değişecek. Korumalı sistem olacak, karşınızda aşçı olacak. Ne kadar isterseniz tabağınıza o yemeği koyacak.

Turizmde normalleşme planındaki yeni kuralların listesi