Bu yıl Antalya’ya ne kadar turist gelir?

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, en iyi şartların göz önünde bulundurulması halinde bu yıl Antalya’ya gelecek; yaklaşık turist sayısına ilişkin bir tahminde bulundu.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, kaleme aldığı “En İyi İhtimalle…” başlıklı yazısında; “Bu sezon turist gelir mi? Gelirse ne zaman ve ne kadar gelir?” sorularını herkesin merak ettiğini ve cevap aradığı sorular olduğuna dikkat çekerek; “bu kadar bilinmeyenin olduğu bir dönemde bir sonuç çıkarmanın ve tahminde bulunmanın çok zor” olduğunu belirtti.

Recep Yavuz, yazısının ilerleyen kısmında “Bu sadece eldeki verilerden elde edilen bir tahmin ve bu yüzden bir bülten olarak paylaşmıyorum, sadece kendi blog’umda konuya dair ilgili olanlar için yayınlıyorum” ifadelerine yer verdi.

—O—

Recep Yavuz’un verilere ve önceki yılların rakamlarına dayanarak yaptığı tahmin şu şekilde:

EN İYİ İHTİMALLE

Hepimizin merak ettiği Soru, bu sezon turist gelir mi, gelirse ne zaman ve ne kadar gelir?

Bugünlerde cevaplanması en zor soru.

Bunu öngörebilecek bir babayiğit de yoktur şu aralar.

Fala bakar gibi, yuvarlamak, her hafta tahminleri değiştirerek sallamak ve dış dünyadaki olan biteni göz ardı ederek sayı ve süre vermek, şu anda Türk turizmine hiçbir şey kazandırmaz.

Bu bağlamda sorumluluk sahibi turizmci ve kanaat önderlerinin daha özenli ve hassas olmalarını ümit ediyorum. Zira şu günlerde yüzbinlerce insan onların ağzından çıkan bir iki kelimeye bakıyor.

Bu kadar bilinmeyenin olduğu bir dönemde bir sonuç çıkarmak, tahminde bulunmak çok zor. Kimseyi yanıltmamak ve yanlış yönlendirmek istemem.

Bu yüzden bu konuya çalışırken dikkatle, özenle ay ay verileri ve ülkeleri, o ülkelerdeki karar ve uygulamaları da gözeterek, tahmini bir çalışma yaptım.

Bu sadece eldeki verilerden elde edilen bir tahmin ve bu yüzden bir bülten olarak paylaşmıyorum, sadece kendi blog’umda konuya dair ilgili olanlar için yayınlıyorum. (sayılar paket tur bazındadır)

Çalışmamda Almanya’nın seyahat yasağının 14 Haziran’da biteceğini, önce Almanya içi seyahatlerin başlayacağını, ardından yakın ülkeler dolacak ve yaz ortasından sonra Akdeniz bölgesinin özellikle Yunanistan ve Türkiye’nin gündeme geleceğini öngördüm.

Bu arada Almanya’daki okul tatillinin değişmesi söz konusu olursa, Ekim-Kasım bu senenin yüksek sezonu olabilir. Haziran 15’ten Temmuz sonuna kadar geçen sene gelen Alman turistin bu sene üçte birinin geleceğinden ve Ağustos’tan itibaren geçen senenin yarısı kadar turist geleceğinden yola çıktım.

Buna göre bu yıl sonuna kadar 1 milyon Alman turistin geleceğini tahmin ediyorum. Geçen sene aynı dönemde 2.5 milyon Alman turist gelmişti.

Rusya’dan gelen açıklamalar Ağustos başı itibari ile hareketlenmenin başlaması ve bunun geçen senenin aynı olmasından yola çıkıyorum. Ağustostan itibaren 2.5 milyon turist gelebilir.

Bu konudaki yanılmamın yüksek olması mümkün, zira şu anda Rusya’daki korona süreci pik dönemine doğru gidiyor.

Batı Avrupa ülkelerini Almanya gibi hesapladım.

Doğu Avrupa ülkelerini geçen yılların performansından yola çıkarak öngörmeye çalıştım…

Sonuç olarak Haziran ortasından yıl sonuna kadar 5 milyon civarında turist gelmesi, olabilecek iyimser bir senaryo…

İnşallah gerçekleşir…

—O—

Recep Yavuz’un en iyi ihtimalleri göz önünde bulundurarak yaptığı tahmine göre ilk 3’te; Rusya (2 milyon 436 bin), Almanya (1 milyon 69 bin) ve Ukrayna (309 bin) yer alıyor.

Dördüncü sırada 195 turist ile İngiltere, beşinci sırada ise 188 bin turist ile Polonya yer aldı.