TUI’den maliyetleri düşürme kararı: 8 bin çalışanın işi tehlikede…

Avrupa’nın önde gelen tur operatörü TUI Group tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 pandemisinin yol açtığı zarar nedeniyle maliyetlerin %30 oranında azaltılması kararı alındığı belirtildi.

Almanya merkezli tur operatörü TUI Group, coronavirus salgını nedeniyle Mart ayının ortasında tatil programlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Coronavirus sebebiyle yıl ilk yarısında TUI’nin gelir kayıplarının 813 milyon Euro seviyesinde olacağı belirtildi. Bu da TUI’nin gelirlerinde geçen yılın aynı dönemindeki gelirlerine göre 512 milyon Euro oranında azalma düşüş yaşaması anlamına geliyor.

Yaşanan bu kayıplar sonrasında TUI tarafından yapılan açıklamada maliyetlerin %30 oranında azaltılacağı; bu nedenle 8 bine varan çalışanın işine son verilebileceği belirtildi.

TUI yüksek yaz sezonunda 70 bin kişiye istihdam imkanı sunarken; kış aylarında bu rakam 60 bin seviyelerine iniyordu.

TUI İcra Kurulu Başkanı Fritz Joussen yaptığı açıklamada; tur operatörünün yeniden yapılanmaya gideceğini bu kapsamda havayolu operasyonlarının kapasitesinin yeniden oluşturulacağı; verimli şekilde gelir sağlamayan faaliyetlerin sonlandırılacağını belirtti.

Fritz Joussen, bu yıl için tatillere yönelik talebin hala önemli seviyelerde olduğunu, insanların seyahat etmek istediklerini ve TUI’nin sosyal mesafe kuralları, hijyenik koşulları sağlayarak müşterilerine  yeniden tatil paketleri sunmaya hazır olduğunu açıkladı.