Yat turizminde normalleşme hedefi 1 Temmuz

Turizm sezonu için verilen 1 Haziran tarihinin kademeli olarak gerçekleşeceğini belirten İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, yat turizminin ise 1 Temmuz’dan itibaren normale döneceğini söyledi.

Online olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği tarafından düzenlenen Denizcilik Söyleşilerine katılan İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, coronavirus sürecinde turizmi şu sözlerle değerlendirdi:

“Yat turizmi konusunda taleplerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığına ilettik. 1 Haziran’ın turizm sezonu açılışı olarak görünmesine rağmen kademeli bir geçiş bekliyoruz. Hızlı bir açılım olmayacaktır. Bu kapsamda yat turizminin de ben 1 Temmuz’dan itibaren yabancılara açılacağını öngörüyorum. 1 Haziran’dan itibaren iç turizm ile birlikte dahilde yat turizmi de başlar. Biz talebimizi turizm sezonunun açılmasıyla birlikte başlasın diye yaptık. Yurt dışına geliş ve gidişlerin tam anlamıyla açılmasının ardından 1 Temmuz’dan itibaren normale döner.”

YAT İLE TEMASSIZ TATİLE YOĞUN TALEP 

Sektör temsilcilerinden gelen haberler doğrultusunda koronavirüs salgınından korunmak için izole bir tatilin denizde olacağını düşünen tatilcilerin bu turizm sezonu için tercihi Ege ve Akdeniz koylarında yat üstünde olacak gibi duruyor. Bir haftalık, 15 günlük, bir aylık tur isteyenlerin olduğunu belirten sektör temsilcileri, belirli gruplar halinde bu güzel koylarda, yat üstünde tatil yapmak isteyen müşterilerinde yoğun talep aldıklarını söylediler.