Virgin Atlantic, uçuş tarihini Ağustos ayına erteledi

Last Updated on 27 Mayıs 2020 by Yaşar Çelik

Virgin Atlantic, İngiltere uçuşlarında ülkeye girişte 14 günlük karantina uygulanması kararı sonrası uçuşlarını en erken Ağustos ayına kadar başlatmama kararı aldı.

Geçtiğimiz cuma günü İçişleri Bakanı Priti PATEL karantina önlemleriyle ilgili 8 Haziran tarihinden geçerli olmak üzere kamyon şöförleri ve tıp personeliyle beraber İrlanda, Man Adası ve Manş Adaları’ndan gelenler hariç ülkeye giriş yapan herkesi etkileyecek açıklamalarda bulundu.

Business Traveller’a verilen açıklamada, Virgin Atlantic sözcüsü şunları söyledi:

“Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin emniyet ve güvenliği her zaman birinci önceliğimizdir ve halk sağlığı önceliklerimiz arasında her zaman ilk sırada gelmelidir. Bununla birlikte, hükümetin almış olduğu karar doğrultusunda İngiltere’ye giriş yapacak her yolcunun 14 günlük zorunlu karantina sürecine girecek olması, uçuşların yeniden başlamasına engel olacaktır.

“Uçuş programımızı sürekli gözden geçirdiğimiz bu dönemde kısıtlamalarla beraber, yolcu hizmetlerimizi devam ettirmek için ağustos ayı başına kadar yeterli talep olmayacaktır.”

“Biliyoruz ki, Covid-19 krizi yavaşladıkça, sakinleştikçe, hava yolculuğu İngiltere ekonomisinin toparlanmasında hayati öneme sahip olacaktır. Bu nedenle de, yolcular ve işletmeler için uluslararası hava yolculuğunun başarılı ve güvenli bir şekilde yeniden başlatılmasını sağlayacak, dikkatlice halk sağlığını ve tarama önlemlerini hedeflemiş kademeli bir geçiş bekliyoruz.”

Rakip havayolu British Airways, temmuz ayı içerisinde hizmetlerine geri dönmeyi planlarken, IAG CEO’su Willie WASH bu ayın başlarında, “İngiltere’ye giriş ve çıkışlarda kapasitemizin oldukça az olacağını düşünüyorum.” şeklinde karantina dönemiyle ilgili açıklama yapmıştı.

Geçen hafta ise Ryanair Grubu CEO’su Michael O’LEARY hükümeti planlardan vazgeçmeye çağırdı ve şunları söyledi:

“Uluslararası yolculuklardan gelenler karantinaya ancak nihai varış noktalarına ulaşmak için birden fazla aktarma yapmış, sağlık ve ilaç konusunda hiçbir temel kontrolü karşılayamayan bir destinasyondan gelmeleri durumunda alınmalıdır.”