Rusya dört günde e-vize verecek

Rusya’nın vize sistemi için değişiklik önerisi Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanarak Duma’ya yollandı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, milletvekillerinden, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmek üzere elektronik vize uygulaması için gerekli yasanın çıkarılmasını istedi. Putin bunun için 1 Ekim 2020’ye kadar süre verdi.

ÜLKE GENELİNE YAYILACAK

Bir süredir Rusya’nın uzak doğu bölgeleri, Kaliningrad ve St. Petersburg için uygulanan, sadece bu bölgelere yapılan gezilerle sınırlı kalmak kaydıyla Türk vatandaşlarının da yararlandıkları elektronik vize uygulaması başarılı bulundu ve ülke çapına yayılması kararlaştırıldı. Yasa kabul edilirse, Rusya vizesi hem çok kısa sürede hem de daha ucuza alınabilecek.

İKİ AY İÇİNDE RUSYA’DA 16 GÜNE KADAR KALINABİLECEK

Putin’in talimatı sonrası Duma’ya yollanan tasarıda, yabancı ülke vatandaşlarının yapacakları vize başvurularına Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın en geç 4 iş günü içinde yanıt vermesi isteniyor. Alınacak tek girişli elektronik vize ile iki ay içinde Rusya’da 16 güne kadar kalınabilecek.

Rusya’daki tur operatörleri, uygulamanın 1 Ocak 2021’de başlaması durumunda turizm sektörünün “çifte yeni yıl sevinci yaşayacağını” vurguluyor.

Şu an Rusya vizesinin 75 ila 150 Euro arasında değişen fiyatlara alınabildiği, elektronik vize ücretinin ise 50 Euro olacağı belirtiliyor.

Sektör temsilcileri, “Şu an pek çok ülkede Rusya vizesi almak 15-20 gün sürüyor. Bu 4 güne inerse turist akını başlar” diyor. (turkrus.com)