“Alman tatilciye yasak yok! Seyahat uyarısı ve tavsiye var”

Alman Hükümeti’nin aldığı karara göre 15 Haziran’dan itibaren seyahat uyarısı kalkan Avrupa ülkeleri ile seyahat uyarısı devam eden ülkeler belli oldu. Türkiye seyahat uyarısı süren ülkeler arasında yer aldı. Recep Yavuz, farklı bakış açısıyla bu gelişmeyi değerlendirdi.  

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Alman tatilcilerin seyahat yasaklarına rağmen istedikleri ülkelere gidebilecekleri, tek problemin gittikleri ülkeden döndüklerinde 2 haftalık karantina süreci olduğu belirtti. Yavuz, sözlerine şöyle devam etti:  Seyahat yasağı yok, isteyen kendi özgür iradesiyle istediği yere gider. Ancak Devlet güvencesi kapsamında olan konuları kendi rizikosu olarak kabul etmesi gerekir ki; bu konuların en önemlilerinden bir tanesi Alman Dışişleri Bakanı’nın açıklaması ile ortadan kalktı: HİÇBİR ALMAN VATANDAŞI, HİÇ BİR ÜLKEDEN DEVLET İMKANLARI İLE GERİ GETİRİLMEYECEK.

Bu durumda ister İspanya’ya git, ister Çin’e herhangi bir coronavirus vakasında dönüşünü kendin organize etmek zorundasın.

Burada turistin kafasına takılan en önemli konu sigorta kapsamıdır. Herkes buna göre seyahat acentası ile sözleşmesini yapar.

Bu arada paket tur bitti, online tatil geldi gibi çıkarımların bu tarz “force majeure” durumlarda nasıl havada kaldığı ortaya çıktı.

İKNA EDİLECEK ÜLKELERLE BİR TÜRK KAHVESİ İÇMEKTE YARAR VAR

Şimdi bence Türkiye olarak yapılması gereken Hükümet nezdinde AB Ülkeleri ile görüşmelerin hızlandırılması ve mümkünse yüz yüze görüşmelerin sağlanması. Zira Almanya, Türkiye konusunu AB Ülkeleri’ne pasladı. Aşağıdaki 1. Tabelada ikna edilecek ve Türkiye turizminin açılmasından yana olan en 25 ülke var. Onlarla bir Türk kahvesi içmekte yarar var. Toplantılara Bilim Kurulu’ndan temsilci katılması şüphe ve endişelerin giderilmesine önemli katkı sağlar.

Mesela şu soruların cevabı var mı?

1. İtalya ve İspanya’da Türkiye’den daha az vaka mı var?
2. Listedeki ülkelerin kaç tanesinin sağlık sistemi Türkiye’den daha kapsamlı?
3. Karantina zorunluluğu olan İngiltere daha az mı rizikolu?
4. Nordsee ve Bayvera 20-30 milyon tatilcinin talebine cevap verebilir mi?

Detayları Alman Dış işleri Bakanlığı www.auswaertiges-amt.de adresinden temin edebilirsiniz.

Alman Hükümeti’nin aldığı karara göre seyahat uyarısı kalkan ülkeler ile seyahat uyarısı devam eden Avrupa ülkeleri