Akdeniz ülkelerinin umudunu kıracak Almanya anketi…

Almanlar 2020 yılında daha az tatil yapmayı ve yurt içi destinasyonlarda tatil yapmayı planlıyor. İşte diğer detaylar…

Akdeniz destinasyonlarının umudunu kıracak Almanya pazar araştırması sonuçları… Araştırmadan öne çıkan sonuç Almanların bu yıl daha az tatil yapacakları ve tatil için ağırlıklı olarak Almanya içi destinasyonları tercih edecekleri yönünde.

Seyahat pazar araştırma kuruluşu FUR Mayıs ayında online seyahat kuruluşu VIR için bir anket çalışması düzenledi. 14 – 75 yaş aralığında yer alan 2 bin 500 katılımcının yer aldığı anket sonuçlarına göre Almanların sadece yarısı bu yıl tatile çıkmayı planlarken; %19’u henüz tatil planı yapmamış durumdaydı.

ALMANLARIN ÜÇTE BİRİ TATİL İÇİN NEREYE GİDECEKLERİNİ BİLMİYOR

Ocak ayında – korona krizinden önce – düzenlenen FUR araştırmasında Almanların %72’si bu yıl “kesinlikle veya büyük olasılıkla” tatile çıkacaklarını belirtmişti. FUR analizlerine göre 2019 yılında ise Almanların %78’i en az beş günlük tatile çıkmış durumda.

Son FUR anketine göreyse Almanların sadece %30’u bu yıl tatile nereye gideceklerini karar vermiş durumda. Buna göre Almanların tatil için en çok tercih edeceği ülkeler Avusturya, İtalya, İspanya, Hollanda, Fransa, Danimarka ve Yunanistan şeklinde sıralanıyor. %15’lik kısım ise daha fazla tatil yapmak istiyor fakat henüz gidecekleri yere karar vermemiş durumda.

TUR OPERATÖRLERİ POPÜLERLİĞİNİ KORUYOR

Tatil destinasyonlarını tercih ederken hangi kriterleri göz önünde bulunduracakları sorulduğunda; katılımcıların üçte ikisi gidilen ülkedeki, konaklama tesislerinin en üst seviyede hijyen koşullarına sahip olmasını belirtirken; %50’lik bir kısım da gerektiği takdirde hızlı bir şekilde ülkeye dönüş imkanı sunmasının önemli olduğunu açıkladı.

Katılımcıların yaklaşık yarısı acil durumlarda müşteriyle ilgilenecek ve geri dönüş güvencesini veren bir tur operatörü ile seyahat etmeyi tercih ediyor. Buna karşın %43’lük bir kısım ise kendi imkanlarıyla veya kendi araçlarıyla tatile gitmeyi tercih edeceklerini söyledi.

Konaklama açısından katılımcıların %41’i diğer insanlarla çok az temas kuracakları bir yerde kalmak isterken; %32’lik bir kısım daha önce bildikleri ve gittikleri bir yeri tercih edeceklerini beyan etmiş durumda.

BİRÇOK ALMAN TATİL HAVASINDA DEĞİL

Bu sonuçlar diğer yandan son dönemde Alman Haber Ajansı dpa için YouGov tarafından düzenlenen pazar araştırmasının sonuçlarını da destekliyor.

Bu son ankete göre ise bu yıl Almanların %35’i tatil havasında değilken; %22’si ise tatile gitmek konusunda “karmaşık duygular” içerisinde olduklarını açıkladı.

Her 3 Alman’dan biri bu yıl kısıtlamalar nedeniyle tatillerinin önemli bir şekilde etkileneceği kanısında.

Almanların %51’i ise henüz şu anda bu yıl için tatil planı yapmadı.

Bu yıl kesinlikle tatil yapacaklarını açıklayanların %36’sı Almanya içinde bir yere gideceklerini; %30’luk kısmı ise tatil için yurt dışına gideceklerini belirtti.

Diğer kalan üçte birlik kısım ise ya yaşadıkları yerlere yakın yerlere gidecek ya da evlerinde kalacak.