Rusya’da 90’ları andıran otel odalarından turizm manzaraları…

Rusya sahillerinde 90’ları andıran otel odalarından turist manzaraları…

Rusya sahilleri yurt dışına çıkamayan turistlerle dolup taşarken, yüksek talep nedeniyle fiyatların rekor düzeye çıkması, servis kalitesinin ise düşük olması eleştiriliyor.

Sosyal sorunlara dikkat çekmesiyle tanınan Rusya’nın en ünlü bloggerlarından gazeteci İlya Varlamov, Livejournal’daki yazısında Kırım ve diğer Rusya sahillerindeki otel odalarının 1990’ları hatırlattığına dikkat çekti.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre Kırım’da denize 1 kilometre uzaklıktaki 20 metrekarelik bir odanın gecelik kirasının 7 bin ruble (100 dolar) olduğunu belirten blogger, bu fiyata Dubai’de  5 yıldızlı Mövenpick Hotel Jumeirah’da kalınabileceğini yazdı.

Varlamov’un aktardığı rakamlara göre, Kırım’da denize 4 kilometre mesafede bir odayı bugün 4 bin, 3 yıldızlı bir otelde iki kişilik odayı 30 bin rubleye kiralamak mümkün.

Yarımadadaki en lüks otel olan Mriya Resort & SPA’da ise iki kişilik gecelik oda fiyatı 61 bin (860 dolar), villa fiyatı 430 bin (6 bin dolar) rubleye kadar çıkıyor.

Ünlü blogger, Kırım’da bugün otellerdeki düşük servis kalitesine rağmen, fiyatların Türkiye ve Mısır’dan ortalama 3 kat, Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 2 kat pahalı olduğuna dikkat çekti.

Eho Moskvı radyosunun konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova ise “İnkar edecek bir şey yok. Ülkenin güneyinde gerçekten kaliteli otel açığımız var” dedi.

—O—

İlya Varlamov’un yazısı ve kıyaslanan oteller ile fotoğrafları için tıklayınız.